George_o/c

HWBOX & kingpincooling 3D Contest: Κερδίστε ένα F1 Dark!

Recommended Posts

εγώ για το fun της υπόθεσης θα παίξω παρόλο που έχω ακόμα έναν 8400 και μια 4850. έστω και για το πρώτο bench αφού τα άλλα είναι DX11. :P

Λίγα πράγματα όμως μην το ζορίσω και πάθει τίποτα το καλό μου :P

Link to comment
Share on other sites

Με 4.207 μέλη το hwbox και εσείς κάνετε φωτογραφικό διαγωνισμό?

Με λίγη φαντασία θα μπορούσαν να παίξουν αρκετοί και να εχει νόημα αυτο που διοργανώνετε.

Τι εννοείς με το "Φωτογραφικό Διαγωνισμό" ?

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη Βαγγέλη, χωρίς πλάκα, άμα έχεις ένα τόσο

καλό concept στο μυαλό σου που θα μέινουν χαρούμενοι και θα έχουν κίνητρο

pro και απλοί overclcoker να πάρουν μέρος, στείλε μας ένα πμ :T:

Καλα μη τα παραλες,δε βγαλαμε και μαχαίρια(ακομα) :hehe:

Στην αρχή για μαχαίρια πήγαινε :hehe: e-knifes :P

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Βαγγελη?

θελω να πω οτι για να μην προβλεψεις τον νικητη θα πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο ΙQ.

οι κατεχοντες το Ηigh End Hardware και ενα βαπορι Αζωτο για τα bench που δινετε ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου.

εσεις διοργανωνετε εναν διαγωνισμο ο οποιος για να εχει επιτυχια με τα στανταρ της κοινης λογικης θελετε οσο το δυνατον περισσοτερες συμετοχες και για να υπαρχει ενδιαφερον στο forum ποσταρισμα Νωρις και οχι στο τελευταιο διλεπτο.

Οποτε George oc το δουλευεις λιγο παραπανω εαν σε ενδιαφερουν ολα τα ανωτερω.

και οσο για το επαθλο που δινετε με την κοινη λογικη τα εξοδα που θα κανει καποιος ειναι πολυ περισσοτερα απο το POT.

εγω προσωπικα οτι και να αποφασισετε θα συμμετεχω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως ένας διαγωνισμός με άλλα benchmarks θα ήταν πιο "αποδοτικός"

κάτι σε 01,05 και vantage

κι απο κει αν θέλετε cpu clock limit@01

btw δεν παραπονιέμαι απλά σε περίπτωση που αλλάξει κάτι να έχετε μία ιδέα επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο_ο/σι το είπες και μόνος σου μικρέ μου φίλε.

Χωρίς δώρα = δεν υπάρχει "χαλασμός"

Με δώρα = μπουρ μπουρ.

HUMAN NATURE.

Δεν χρειάζεται να σπουδάσει κανείς ψυχολογία για να καταλάβει τι παίζει.

Εν ολίγοις πάντως είναι όντως λίγο "φωτογραφικός" όπως είπε ο Βαγγέλης ο διαγωνισμός με την παρούσα μορφή.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εμένα η ιδέα το να πάει το pot σε κάποιον που έχει ήδη καλό CPU pot aka g-pot, F1ee, F1ee Gemini, F1ee Black, δεν μου αρέσει, βασικά δεν είναι σωστό ( εκτός λέω, εκτός, αν ο νικητής είναι "γενναιόδωρος" και δώσει το παλιό του pot σε κάποιον άλλο που δεν έχει pot αλλά επιθυμεί να μπεί στα κρύα σιγά σιγά ).

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω οτι για να μην προβλεψεις τον νικητη θα πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο ΙQ.

οι κατεχοντες το Ηigh End Hardware και ενα βαπορι Αζωτο για τα bench που δινετε ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου.

εσεις διοργανωνετε εναν διαγωνισμο ο οποιος για να εχει επιτυχια με τα στανταρ της κοινης λογικης θελετε οσο το δυνατον περισσοτερες συμετοχες και για να υπαρχει ενδιαφερον στο forum ποσταρισμα Νωρις και οχι στο τελευταιο διλεπτο.

Οποτε George oc το δουλευεις λιγο παραπανω εαν σε ενδιαφερουν ολα τα ανωτερω.

και οσο για το επαθλο που δινετε με την κοινη λογικη τα εξοδα που θα κανει καποιος ειναι πολυ περισσοτερα απο το POT.

εγω προσωπικα οτι και να αποφασισετε θα συμμετεχω.

Βαγγέλη καταρχάς ας αφήσουμε στην άκρη αυτά περί χαμηλού iq γιατι δεν είναι εκεί το θέμα, οταν μιλάμε για ενα o/c contest που ο βασικός προωταγωνιστής ειναι το άζωτο θεωρώ οτι ειναι χαζό να βάλεις κάποιον περιορισμό!

Οταν παίζεις με άζωτο, όπως ξέρεις και εσύ ο ίδιος, τα πας ολα για ολα και κατα την γνώμη μου είναι άκυρο να βάλεις κάποιο ταβάνι!

Στην τελική το pot που υπάρχει σαν δώρο απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, ώστε όποιος το κερδίσει να το αξιοποιήσει γιατι το χρειάζεται και οχι να το βάλει για πούλημα και να βγάλει κάποια χρήματα!

Εσύ πιστεύεις δηλ. οτι αν τον κάναμε πιο soft θα υπήρχε και άλλος κόσμος που θα πόσταρε results? Και γιατί δεν το κάνουν εως τώρα και πάντα παίζουνε οι γνωστοί άγνωστοι? θα σου πώ, πολύ απλά γιατί αυτός ο κόσμος έχει την πόρωση τον εξοπλισμό και τα χρήματα για να κάνει κατι τέτοιο!

Είμαι ανοιχτός σε κάποια πρόταση απο εσένα που σε υπολογίζω σαν overclocker για το τι θα μπορούσαμε να βάζαμε σαν περιορισμό, ώστε να το εφαρμόσουμε στον επόμενο διαγωνισμό που θα κάνουμε :):T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ( morti ) στην 1η κατηγορία ( LN2 ) θα παίξουνε 4-5 γνωστοί-άγνωστοι, εκεί πέρα οι υπόλοιποι που ξέρουνε πως δεν έχουνε πιθανότητες καθόλου, πολύ απλά δεν θα παίξουνε.

Άζωτο και κάνιστρα έχουνε άλλωστε τουλάχιστον 20 Έλληνες.

Γνωρίζοντας πως θα παίξει ο Phil με την 7970 σε LN2, αν δεν έχεις καλή 580 non-reference δεν παίζεις, γιατί πολύ απλά ξέρεις ότι δεν υπάρχει πιθανότητα ουδεμία, συν ότι η οικονομική κατάσταση των περισσότερων δεν επιτρέπει για "περιττά" έξοδα.

Άλλο να είχε κάποιο νέο hardware να δοκιμάσει, που θα έδινε έστω και κάποια HWboints στην ομάδα, και άλλο να τρέξει 2 benchmarks που έχει ήδη τερματίσει με το παρών hardware του και δεν πιστεύει πως θα δεί κάτι από αυτό.

Δεν είναι και τα tweakable benchmarks τα 3Dm11 & Heaven άλλωστε.

Στην κατηγορία αέρα, λογικά θα μπούνε συμμετοχές, αλλά θα ήτανε περισσότερες αν π.χ. δεν λάμβαναν μέρος κάποιοι "γνωστοί - δυνατοί" benchers εκεί.

Τέτοιου τύπου διαγωνισμοί είναι για τους περισσότερους όπως είναι και μια πάρα πολύ όμορφη κοπέλα σε ένα cafe/bar/δρόμο... πολλοί την θέλουνε, ελάχιστοι θα παίξουνε έστω παιχνίδι με τα μάτια, και ελάχιστοι θα κάνουνε κίνηση να πάνε να μιλήσουνε, κλπ.

Capito ?

Link to comment
Share on other sites

στην μικρη κατηγορια ποιοι ειναι οι γνωστοι δυνατοι benchers?

εκει μπορει να ερθει ο zpaf (παραδειγμα), ο takis-pa (παραδειγμα) και να τα σηκωσει ολα.

Link to comment
Share on other sites

...εγινε κάποιο update στους όρους παρακαλώ διαβάστε τους ξανά όλοι!!

- Στην Ambient κατηγορία υπάρχει περιορισμός στα ρολόγια του CPU το οποίο ορίζεται να είναι τα 4500MHz με μία ανοχή +- 5MHz.

- Για να λάβετε μέρος στον διαγωνισμό θα πρέπει να ποστάρετε το πρώτο σας score μέχρι τις 29 Ιανουαρίου ώρα 23:59.

Κώστα ( morti ) στην 1η κατηγορία ( LN2 ) θα παίξουνε 4-5 γνωστοί-άγνωστοι, εκεί πέρα οι υπόλοιποι που ξέρουνε πως δεν έχουνε πιθανότητες καθόλου, πολύ απλά δεν θα παίξουνε.

Άζωτο και κάνιστρα έχουνε άλλωστε τουλάχιστον 20 Έλληνες.

Γνωρίζοντας πως θα παίξει ο Phil με την 7970 σε LN2, αν δεν έχεις καλή 580 non-reference δεν παίζεις, γιατί πολύ απλά ξέρεις ότι δεν υπάρχει πιθανότητα ουδεμία, συν ότι η οικονομική κατάσταση των περισσότερων δεν επιτρέπει για "περιττά" έξοδα.

Άλλο να είχε κάποιο νέο hardware να δοκιμάσει, που θα έδινε έστω και κάποια HWboints στην ομάδα, και άλλο να τρέξει 2 benchmarks που έχει ήδη τερματίσει με το παρών hardware του και δεν πιστεύει πως θα δεί κάτι από αυτό.

Δεν είναι και τα tweakable benchmarks τα 3Dm11 & Heaven άλλωστε.

Στην κατηγορία αέρα, λογικά θα μπούνε συμμετοχές, αλλά θα ήτανε περισσότερες αν π.χ. δεν λάμβαναν μέρος κάποιοι "γνωστοί - δυνατοί" benchers εκεί.

Τέτοιου τύπου διαγωνισμοί είναι για τους περισσότερους όπως είναι και μια πάρα πολύ όμορφη κοπέλα σε ένα cafe/bar/δρόμο... πολλοί την θέλουνε, ελάχιστοι θα παίξουνε έστω παιχνίδι με τα μάτια, και ελάχιστοι θα κάνουνε κίνηση να πάνε να μιλήσουνε, κλπ.

Capito ?

Βρε δεν χρειάζεται να μου τα αναλύσεις όλα αυτά γιατι τα γνωρίζω και τι να λεει δηλ. που έχει ο phil κάρτα, τι σημαίνει αυτό? επειδή κάποιος δεν εχει την κάρτα που θα κερδίσει δεν παίζει καθόλου? (ας πάει να αγοράσει στην τελική όπως έκανε ο phil) αυτό ειναι που με τρελένει στην λογική σας, δηλ αν ήταν ετσι και στο bot δεν έπρεπε να παίζει κανείς επειδή δεν έχει το hardware για να είναι όλα τα σκόρ του WR.

Όσο για τον εξοπλισμό που λες εγώ δεν βλέπω στο bot να ανεβάζει κανείς subzero scores εκτός απο την γνωστή ~10δα.

Η συζήτηση τελιώνει εδώ rules are rules όποιος θέλει να ασχοληθεί και να δει τα όρια του hardware του παίζει, αλλιώς θα προσπαθήσουμε στον επόμενο διαγωνισμό να καλύψουμε ακόμα μεγαλύτερο φάσμα overclockers!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

στην μικρη κατηγορια ποιοι ειναι οι γνωστοι δυνατοι benchers?

εκει μπορει να ερθει ο zpaf (παραδειγμα), ο takis-pa (παραδειγμα) και να τα σηκωσει ολα.

Με το γνωστοί δεν εννοώ famous, αλλά γνωστοί στο ότι έχουνε π.χ. 7970, που σε ambient cooling λογικότατα θα πάρουνε για πλάκα τους GTXάδες και λοιπούς "υποδεέστερους" 6970/5870/570/460/480/etc

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το perfomance του heaven bench 2.5 dx 11 ποιες πρεπει να ειναι ακριβως οι ρυθμισεις και η αναλυση?δηλαδη οσο πιο κατω τοσο καλυτερα?γιατι δεν βλεπω να εχει επιλογη για perfomance εκτος και εαν δεν βλεπω εγω καλα.

Επισης για να μην υπαρχουν οι γκρινιες,να προτεινω οσον αφορα τον διαγωνισμο να γινουν καποιες βαθμιδες δηλαδη τα μελη να ποσταρουν τα σκορ τους και το overclocking τους αλλα να ληφθει σοβαρα υποψην και το hardware που χρησιμοποιουν σε συναρτηση με το σκορ και ετσι καποιος ας πουμε με τοπ σκορ και hardware να εχει ταβανι στην βαθμολογια τους 19 βαθμους ας πουμε η καντε οριο τους 30 αντι για τους 20 για να πιασει αυτο.

Τι θελω να πω,εαν καποιος με 2500Κ παει να συναγωνιστει καποιον με amd επεξεργαστη,δεν πα να τον πηγε τον PhenomII στα 4.5 giga,ο αλλος και στα 4.0 να ειναι θα τον σκισει.το ιδιο και με τις καρτες γραφικων.

Πιστευω να πιανεται το σκεπτικο.Το σκορ πρεπει να αλλαξει και αντι για μαξ 20 σε καθε bench να ειναι το 100 και ας πουμε ο 2700K να εχει αντι για το 1 το 0.85-ο 2600Κ το 0.87.καπως ετσι το εννοω.η στο τελικο σκορ του bench να το διαιρειτε με το 0.90 και ουτε καθεξης.την φορμουλα θα την βρειτε μονοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το perfomance του heaven bench 2.5 dx 11 ποιες πρεπει να ειναι ακριβως οι ρυθμισεις και η αναλυση?δηλαδη οσο πιο κατω τοσο καλυτερα?γιατι δεν βλεπω να εχει επιλογη για perfomance εκτος και εαν δεν βλεπω εγω καλα.

Επισης για να μην υπαρχουν οι γκρινιες,να προτεινω οσον αφορα τον διαγωνισμο να γινουν καποιες βαθμιδες δηλαδη τα μελη να ποσταρουν τα σκορ τους και το overclocking τους αλλα να ληφθει σοβαρα υποψην και το hardware που χρησιμοποιουν σε συναρτηση με το σκορ και ετσι καποιος ας πουμε με τοπ σκορ και hardware να εχει ταβανι στην βαθμολογια τους 19 βαθμους ας πουμε η καντε οριο τους 30 αντι για τους 20 για να πιασει αυτο.

Τι θελω να πω,εαν καποιος με 2500Κ παει να συναγωνιστει καποιον με amd επεξεργαστη,δεν πα να τον πηγε τον PhenomII στα 4.5 giga,ο αλλος και στα 4.0 να ειναι θα τον σκισει.το ιδιο και με τις καρτες γραφικων.

Πιστευω να πιανεται το σκεπτικο.Το σκορ πρεπει να αλλαξει και αντι για μαξ 20 σε καθε bench να ειναι το 100 και ας πουμε ο 2700K να εχει αντι για το 1 το 0.85-ο 2600Κ το 0.87.καπως ετσι το εννοω.η στο τελικο σκορ του bench να το διαιρειτε με το 0.90 και ουτε καθεξης.την φορμουλα θα την βρειτε μονοι σας.

συμφωνω και εγω με την βαση αυτης της ιδεας

ετσι δεν θα υπαρχουν γκρινιες απο overclockers που πιστευουν πως ειναι β' κατηγοριας λογω ελλειψης hardware+ ενισχυει το κινητρο του αρχαριου overclocker.επιπλεον δεν επιβραβευει μονο τον overclocker που τα "εσκασε"

αυτη δεν ειναι η ιδεα του overclocking σε εναν διαγωνισμο η μηπως οχι τελικα?η οποιος τα εχει απλα κερδιζει?

κανενας δεν παιζει για να χασει

θεωρω πως δεν αλλαζουν κατι τα δωρα επειδη ειπατε πως υπαρχει μουρμουρα γιαυτο

σιγουρα ορισμενοι αισθανονται αδικημενοι εξαρχης λογω hardware γιατι να παρει καποιος δωρο που μπορει και να μην το χρειαζεται και οχι καποιος καινουργιος για να μαθει

σκοπος του διαγωνισμου θα επρεπε να ειναι ο χαβαλες χωρις την αισθηση πως αδικειται καποιος κ ολοι να συμμετασχουν

προσωπικη αποψη παντα και χωρις παρεξηγηση για ολα τα παιδια που δουλεψαν για τον διαγωνισμο

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καταρχάς ας αφήσουμε στην άκρη αυτά περί χαμηλού iq γιατι δεν είναι εκεί το θέμα, οταν μιλάμε για ενα o/c contest που ο βασικός προωταγωνιστής ειναι το άζωτο θεωρώ οτι ειναι χαζό να βάλεις κάποιον περιορισμό!

Οταν παίζεις με άζωτο, όπως ξέρεις και εσύ ο ίδιος, τα πας ολα για ολα και κατα την γνώμη μου είναι άκυρο να βάλεις κάποιο ταβάνι!

Στην τελική το pot που υπάρχει σαν δώρο απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, ώστε όποιος το κερδίσει να το αξιοποιήσει γιατι το χρειάζεται και οχι να το βάλει για πούλημα και να βγάλει κάποια χρήματα!

Εσύ πιστεύεις δηλ. οτι αν τον κάναμε πιο soft θα υπήρχε και άλλος κόσμος που θα πόσταρε results? Και γιατί δεν το κάνουν εως τώρα και πάντα παίζουνε οι γνωστοί άγνωστοι? θα σου πώ, πολύ απλά γιατί αυτός ο κόσμος έχει την πόρωση τον εξοπλισμό και τα χρήματα για να κάνει κατι τέτοιο!

Είμαι ανοιχτός σε κάποια πρόταση απο εσένα που σε υπολογίζω σαν overclocker για το τι θα μπορούσαμε να βάζαμε σαν περιορισμό, ώστε να το εφαρμόσουμε στον επόμενο διαγωνισμό που θα κάνουμε :):T:

Κωστα εγω νομιζω οτι στον δικο μας διαγωνισμο θα πρεπει να ειναι χωρις ταβανια οπως πολυ σωστα ανεφερες διοτι υπαρχει και προβλημα ελεγχου / τηρησης αλλα τουλαχιστον να μπουν καρτες σειρας 8χχχ / 9χχχ τις οποιες εχει η μιση Ελλαδα και θα παιξει πολυ mod και ισως οι συμετοχες ειναι ελαφρως περισσοτερες.

οποτε οι εχοντες 79χχ / 580 δεν θα χρειαστει να ζορισουν το πολυτιμο τους hardware (ας περιμενουν μεχρι τον διαγωνισμο της msi)

και η ομαδα παρει κανα point στο hwbot. :)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ζητησα να αλλαξει κατι ρε ανεστη?

απλα κατεθεσα μια προσωπικη αποψη

ουτε ακυρωσα την δουλεια των παιδιων

Δεν σου είπε τίποτα ωρε !

Απλά ότι έιναι αδύνατο επειδή υπάρχει άπειρο hardware

και δεν μπορεί να γίνει η διαβάθμιση που είπατε.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγω νομιζω οτι στον δικο μας διαγωνισμο θα πρεπει να ειναι χωρις ταβανια οπως πολυ σωστα ανεφερες διοτι υπαρχει και προβλημα ελεγχου / τηρησης αλλα τουλαχιστον να μπουν καρτες σειρας 8χχχ / 9χχχ τις οποιες εχει η μιση Ελλαδα και θα παιξει πολυ mod και ισως οι συμετοχες ειναι ελαφρως περισσοτερες.

οποτε οι εχοντες 79χχ / 580 δεν θα χρειαστει να ζορισουν το πολυτιμο τους hardware (ας περιμενουν μεχρι τον διαγωνισμο της msi)

και η ομαδα παρει κανα point στο hwbot. :)

Ωραία χαίρομαι που συμφωνούμε :T:

Να σου πω το σκεφτόμασταν, αλλά το κάναμε περισσότερο για να βγούν αξιόλογα σκόρ και για τον δεύτερο λόγο που ανέφερες (points@hwbot) και επίσης πλέον είναι δυσεύρετες οι κάρτες που αναφέρεις :(

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε τίποτα ωρε !

Απλά ότι έιναι αδύνατο επειδή υπάρχει άπειρο hardware

και δεν μπορεί να γίνει η διαβάθμιση που είπατε.

δεν με πειραξε ισα ισα τον ξερω

απλα προσπαθησα να βρω μια χρυση τομη αλλα οπως καταβαινω ειναι δυσκολο

αν χωριζοντουσαν σε δυο κατηγοριες με βαση ηλικιας hw?

πχ 2+ ,2- χρονια?δεν ξερω βεβαια ποσο εφικτο θα ηταν παλι

Link to comment
Share on other sites

- Δεν επιτρέπετε η απενεργοποίηση του Tessellation στις ATi για να είναι πιο δίκαιος ο ανταγωνισμός με τις Νvidia που δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποηθεί.

Nα ρωτησω τους ειδικους, αν οι nvidies τρεχουν το tessellation στο 16Χ μονιμα η αν εχουν διαβαθμισεις οπως οι νεωτεροι catalyst στις ΑΤΙ??

Διαβασα εδω, οτι στην Nvidia δεν γινεται να το κλεισεις.

Να το ρυθμισεις ομως στο"λιγοτερο" γινεται??

Πρωτον αυτο.

Δευτερον.

Πως καταλαβαινουμε οτι ο Νikose που επαιξε με ΑΤΙ δεν απενεργοποιησε το tessellation??

Yπαρχει τροπος να το δουμε??

Link to comment
Share on other sites

- Δεν επιτρέπετε η απενεργοποίηση του Tessellation στις ATi για να είναι πιο δίκαιος ο ανταγωνισμός με τις Νvidia που δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποηθεί.

Nα ρωτησω τους ειδικους, αν οι nvidies τρεχουν το tessellation στο 16Χ μονιμα η αν εχουν διαβαθμισεις οπως οι νεωτεροι catalyst στις ΑΤΙ??

Διαβασα εδω, οτι στην Nvidia δεν γινεται να το κλεισεις.

Να το ρυθμισεις ομως στο"λιγοτερο" γινεται??

Πρωτον αυτο.

Δευτερον.

Πως καταλαβαινουμε οτι ο Νikose που επαιξε με ΑΤΙ δεν απενεργοποιησε το tessellation??

Yπαρχει τροπος να το δουμε??

Δεν υπάρχει ρύθμιση στις nVIDIA, πρέπει να βρείς συγκεκριμένο registry value για να το πειράξεις.

Στις Radeon υπάρχει ρύθμιση εύκολα προσβάσιμη στο Catalyst Control Center.

Αν πειράχθηκε από εκεί φαίνεται στο ORB ( 3dmark.com/search ) στο result page.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now