Recommended Posts

Ίσως πρόκειται για ερασιτεχνική προσπάθεια που θα χρειαστεί καιρό μέχρι να στρώσει. Δεν νομίζω ότι ιντερνετικά μαγαζιά ανοίγουν μόνο όσοι έχουν μια ντουζίνα χρόνια εμπειρία στο εμπόριο.

Από ότι βλέπω αλλάξανε την ημερομηνία που δεν θα γίνονται νέες παραγγελίες μέχρι 28/6.

Επιμένω να θεωρώ πιθανή και αυτή την πιθανότητα, ότι δεν έχουν εμπειρία και ακόμα ψάχνονται. Αυτό το στηρίζω στο ότι από την μία δεν έχουν φάει λεφτά από κανέναν και από την άλλη έχουν τύχει περιπτώσεις που έχουν εξυπηρετήσει κόσμο που είχε πρόβλημα με το προϊόν που παρέλαβε άμεσα και με δικό τους κόστος. Δεν ξέρω αν μου έχει ξεφύγει κάποιο ποστ που περιγράφει κάτι το διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στις τιμές τους και θα έλεγα ότι έχουν ανέβει σε Ελληνικά επίπεδα. Και όταν λέω Ελληνικά επίπεδα δεν εννοώ ότι είναι οι χαμηλότερες στο skroutz. Το χειρότερο που μπορούν να κάνουν αυτή την στιγμή είναι να αρχίσουν να πουλάνε με τιμές "Σε 1-2-3 μήνες θα βγάλουμε την χασούρα από το promotion". Ο Agility 3 120GB για παράδειγμα που όταν τον πήρα εγώ τον είχαν 81?, τώρα τον έχουν 111?. Το fail της υπόθεσης είναι ότι οι άλλοι τον έχουν ρίξει σε τιμές κοντά στα 95?. Για να ρίξουμε και αλάτι στην πληγή κατά το... Αγγλικότερον, η δικαιολογία που είχαν για τις χαμηλές τιμές "αγοράζουμε φτηνότερα από τους άλλους" αυτή την στιγμή μεταφράζεται σε αισχροκέρδεια.

Όποιος πρόλαβε λοιπόν, τον Κύριο είδε. Το κατάστημα είναι πραγματικό, σε αντίθεση με όσους λέγανε ότι θα τα βροντήξουν και θα φύγουν, το promotion ήταν επίσης καλό για τον τελικό πελάτη και όχι κάποιον διαφημιστή, η συνέχεια όμως θα τους καταστήσει γρήγορα σε κατάστημα άνευ σημασίας στην αγορά και ή θα τρέχουν μέσα στις εκπτώσεις να προσφέρουν κράχτες ή μετά από μερικούς μήνες θα βάλουν λουκέτο διότι κανείς δεν θα ασχολείται με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όσοι ακούσανε αυτούς που λέγανε ότι θα βαρέσει κανόνι και ότι είναι απατεώνες, χάσανε την ευκαιρία να αγοράσουν κάτι σε εξαιρετική τιμή. Τώρα βέβαια στις σημερινές τιμές, who cares?

Link to comment
Share on other sites

Φούσκα ήταν και ξεφούσκωσε προφανώς, όσοι ασχολούμαστε με τις αγορές στην Ελλάδα τα χουμε ξαναδεί αυτά. Αυτό δεν σημαίνει ότι όταν παρουσιάζονται καλές ευκαιρίες να μην τις εκμεταλλευόμαστε, την τσέπη μας κοιτάμε πάνω απ' όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει προϊόντα που ξέρεις ότι έχουν καλό RMA από τον κατασκευαστή δεν έχεις πρόβλημα ακόμα και αν κλείσει. Άλλωστε και με το Πλαίσιο/e-shop (για να πάρω ως παραδείγματα τους δύο μεγάλους) μπορείς να έχεις θέμα με RMA, οπότε το μέγεθος και η ιστορία ενός καταστήματος δεν σου εξασφαλίζει ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και το καλό RMA. Μην ξεχνάμε επίσης ότι το e-shop είναι στο άρθρο 99 οπότε θα μπορούσε να κηρύξει πτώχευση αύριο το πρωί... "Παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες η διοίκηση δυστυχώς αποφάσισε ότι η μόνη λύση είναι το λουκέτον".

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπαλόνι ήταν που το φουσκώσανε υπερβολικά με κάτι τρελές προσφορές κ έκανε μπαμ..τώρα θα γίνει απλά άλλο ένα μικρό μαγαζάκι στο skroutz που θα προσπαθεί να κερδίζει το 10 ευρο..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει προϊόντα που ξέρεις ότι έχουν καλό RMA από τον κατασκευαστή δεν έχεις πρόβλημα ακόμα και αν κλείσει. Άλλωστε και με το Πλαίσιο/e-shop (για να πάρω ως παραδείγματα τους δύο μεγάλους) μπορείς να έχεις θέμα με RMA, οπότε το μέγεθος και η ιστορία ενός καταστήματος δεν σου εξασφαλίζει ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και το καλό RMA. Μην ξεχνάμε επίσης ότι το e-shop είναι στο άρθρο 99 οπότε θα μπορούσε να κηρύξει πτώχευση αύριο το πρωί... "Παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες η διοίκηση δυστυχώς αποφάσισε ότι η μόνη λύση είναι το λουκέτον".

Δεν νομίζω να βάλει λουκέτο. . .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βάλει λουκέτο. . .

Ναι οκ, αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις 100%. Και ακόμα και αν δεν βάλει λουκέτο, αν πας μητρική για RMA και οι μαγνητικές δυνάμεις της Γης στραβώσουν τα pins ή αν πας στο άλλο μαγαζί και η τελευταία τιμή καταλόγου είναι στο 1/3 της τιμής αγοράς τι να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

1) να αναφέρω και εγώ ότι μετά από επικοινωνία με το μαγαζί τα προϊόντα είναι παραεισαγωγής από Γαλλία

2) σταμάτησαν την διανομή hardware και πλέον ενεργειακά τζάκια!!!!

ότι να ναι, σαν αυτούς στα φανάρια ανάλογα με την περιοδο,

ετσι είναι τα σοβαρά μαγαζιά, προσαρμόζονται στην εποχή και στις ανάγκες του καταναλωτη

Link to comment
Share on other sites

1) να αναφέρω και εγώ ότι μετά από επικοινωνία με το μαγαζί τα προϊόντα είναι παραεισαγωγής από Γαλλία

2) σταμάτησαν την διανομή hardware και πλέον ενεργειακά τζάκια!!!!

ότι να ναι, σαν αυτούς στα φανάρια ανάλογα με την περιοδο,

ετσι είναι τα σοβαρά μαγαζιά, προσαρμόζονται στην εποχή και στις ανάγκες του καταναλωτη

Ε αυτο πρώτη φορά το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το παίξω εξυπνάκιας...αλλά όταν από τις πρώτες μέρες σας έλεγα ότι κάτι μυρίζει κάτι ήξερα :P όποιος έχει ασχοληθεί λίγο με προϊόντα πληροφορικής καταλαβαίνει ότι οι τιμές του δεν ήταν normal, δεν μπορεί δηλ. τόσες επιχειρήσεις να είναι ηλίθιες και αυτός μάγκας!

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να μυρίζει παραλάβαμε σφραγισμένο hardware σε πολύ καλές τιμές για την περίοδο εκείνη. Σε όποιον δεν τύχει ανάγκη για RMA κερδισμένος βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now