MetallicGR

AMD FX 9590 5GHz: Στην επιφάνεια οι επιδόσεις του νέου flagship

Recommended Posts

δεν ειπε κανενας οτι δεν ειναι φολα/μουφα κτλ το chip, οτι ναναι η τιμη, κουφια τα mhz κτλ κτλ

αλλα μπηκε στην ιστορια ως το πρωτο chip 5Ghz απο το εργοστασιο

κατι που η ιντελ θα αργησει καμια 30αρια χρονια να το κανει

ας θυμηθουμε και οτι εχουμε κολλησει απο το 2002 στο 3-4 Ghz

Link to comment
Share on other sites

το κόμπλεξ δεν βλεπω

το οτι βγήκε ενα cpu στα 5 ghz το οποιο κοστίζει περίπου οσο ενας 3960χ και ειναι πιο αργος και δεν εχει περιθώριο για oc και τον κράζουμε? :hehe:

τι θα έπρεπε να κάνουμε δηλαδή ? αν είχε άλλη τιμή δεν θα έτρωγε τοσο κράξιμο ανα τον κόσμο .

ακομα και το μεγαλύτερο fanboy θα πάρει εναν 8350 και θα τον κλοκαρει με πολυ λιγότερα λεφτα και θα παρει και μητρική μαζι και μνήμες . και μερικα λίτρα άζωτο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για τόσα λεφτά σίγουρα δεν αξίζει αλλά έχετε χαζέψει λίγο σε κάνα καινούργιο AMD σύστημα;

Τρομερή ανταποκρισιμότητα. Θα μου πεις θα δώσω τόσα λεφτά για να έχει ένα κλικ που ίσως το μάτι να μην το πιάνει; Όχι, γι' αυτό λέω δεν αξίζει.

Επίσης, θυμάμαι ένα review σε κάποιο site που έδειχνε Battlefield 3 σε server με 64 άτομα ή περισσότερα, δεν θυμάμαι ακριβώς και ο 8150 έριχνε ξύλο στον 3770k...

Τώρα που παίζω BF3 θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω τον 8150 που είχα απορρίψει τότε για να πάρω Intel.

Link to comment
Share on other sites

1 μπηκε στην ιστορια ως το πρωτο chip 5Ghz απο το εργοστασιο

2 η ιντελ θα αργησει καμια 30αρια χρονια να το κανει

3 ας θυμηθουμε και οτι εχουμε κολλησει απο το 2002 στο 3-4 Ghz

1 αυτος που ξερει τι να κανει τα 5ghz ξερει και πως να τα πιάσει με το cpu του ( intel η amd )

2 για ποιο λογο να βγαλει η intel cpu στα 5 ghz απο το εργοστάσιο ? αφού και έτσι ειναι μπροστά ?

3 πιστεύεις οτι η πλειοψηφία χρειαζετε πανο απο 3-4 ghz? ( ασε που τα νεα cpu έχουν το turbo )

Link to comment
Share on other sites

Κομπλεξικοί λεφτάδες ιντελάδες χωρίς ghz από την μία, φτωχές πράσινες μούρες με πολλά ghz και δηλητήριο από την άλλη...

Ευτυχώς που οι τελικές δεν κάναν ποτέ το αμάξι...

Ωραία περνάμε πάντως έχει φάση..:)

Link to comment
Share on other sites

1 αυτος που ξερει τι να κανει τα 5ghz ξερει και πως να τα πιάσει με το cpu του ( intel η amd )

2 για ποιο λογο να βγαλει η intel cpu στα 5 ghz απο το εργοστάσιο ? αφού και έτσι ειναι μπροστά ?

3 πιστεύεις οτι η πλειοψηφία χρειαζετε πανο απο 3-4 ghz? ( ασε που τα νεα cpu έχουν το turbo )

1 βαριεμαι http://www.hwbox.gr/news-cpu-apu/32922-amd-fx-9590-5ghz-stin-epifaneia-oi-epidoseis-tou-neou-flahship-page_2.html#post469579

ειναι αλλιως να εχεις 5gh (οσο κουφια κ ναναι) ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ απο το εργοστασιο, και αλλιως να παιζεις με τα ρευματα, α και δε μου'κατσε το batch, α και να ανταλλαξω να παρω αλλο, α και κατσε να βαλω το vd39742947 λιγο πιο ψηλα, α κατσε και να τρεξω stability tests κτλ κτλ κτλ κτλ

2 γιατι δεν μπορει. αν μπορουσε (μαλλον αν δεν ηθελε να μας κραταει απο το '02 στα 3ghz) θα το εκανε

3 και παλια στο texas εποχες 1980 ελεγαν -Bill Gates: "640K ought to be enough for anybody" και αναφεροταν για την ram. Οποτε gates, καλα ειναι νασαι τρελος....

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για καθημερινά ρολογια :hehe: δεν νομίζω να δώσεις 2 βολτ σε νερο η σε αερα για καθε μερα .

δεν ξερω περισσοτερα για το oc capabolity του συγκεκριμενου (οι oc pros θα μας δειξουνε), παντως 1.5 κατι φαινεται να γινεται

και κρινοντας απο παρεμφερη cpu οι vishera τα πανε παρα πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι AMD fun αλλα...

1) Ειναι πολλα τα λεφτα

2) Κακο performance per watt

3) Κακο ipc

4) Κακο tdp

Μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω μπορει να ειναι μια κινηση του στιλ "ειμαι εδω ακομα..."

Προσωπικα θα προτιμουσα αυτην την κινηση σε στιλ "leak steamroller early benchmarks..."

Μονο AMD φανατικοι λεφταδες θα τον αγορασουν

Εγω προσωπικα εχω καλο προαισθημα για τους steamroller

Αλλα αν βγει APU steamroller θα σπερνει συν οτι θα εχει gcn cores (η igpu θα εχει επιδοσεις 7730)

Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα έδινες τοσα λεφτά παραπάνω από έναν 8350 για να εχεις stadar τα 5 ghz ?

δεν υπαρχει περιπτωση

1k budget για cpu σημαινει καπου στα 2-3k για ολο το συστημα. intel με τοσο budget ειναι μονοδρομος για καθημερινη χρηση (γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση

1k budget για cpu σημαινει καπου στα 2-3k για ολο το συστημα. intel με τοσο budget ειναι μονοδρομος για καθημερινη χρηση (γνωμη μου)

Εγω προσωπικα πιστευω οτι μονο αν εισαι επαγγελματιας (η αρωστος gamer γιατι θελεις να βλεπεις 120fps και οχι 60fps) δινεις πανω απο 1000?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βλέπεις fps παίρνεις κάρτες όχι πανάκριβους επεξεργαστές..άλλο το gaming και άλλο ο λόγος που υπάρχουν οι ακριβοί cpu..

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βλέπεις fps παίρνεις κάρτες όχι πανάκριβους επεξεργαστές..άλλο το gaming και άλλο ο λόγος που υπάρχουν οι ακριβοί cpu..

Δυστυχος παιζουν ρολο και οι επεξεργαστες στα fps των games και μην ξεχνας οτι απο intel i5-amd fx 6300 και κατω εχουν bottleneck με την καρτα γραφικων ...

Link to comment
Share on other sites

ο νικος θελει να πει οτι δεν χρειάζεται cpu που κοστίζει 1000 ευρώ για να βλεπεις fps με εναν μεσαίας τιμής cpu ειναι οκ και μπορείς να βάλεις και δυνατές καρτες πανω .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θυμάμαι ένα review σε κάποιο site που έδειχνε Battlefield 3 σε server με 64 άτομα ή περισσότερα, δεν θυμάμαι ακριβώς και ο 8150 έριχνε ξύλο στον 3770k...

Τώρα που παίζω BF3 θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω τον 8150 που είχα απορρίψει τότε για να πάρω Intel.

Αυτό το Site πραγματικά θέλω να το δώ..!

Εγώ στο BF3 από τον 8120 που τον είχα στα 4.7 Ghz

Και πήγα σε 3770Κ Στοκ με Turbo On και πιο πολλά FPS είδα και πιο Smooth όλα..

Αλλά πραγματικά είμαι περιεργος να το δω σε νούμερα.. άμα έχεις κάπου το Site ή μπορεις να το ψάξεις δώσε Link..

Και μιλάμε για Bulldozer σωστα? 8120-8150 διαφορά στα Hz έχουν..

Μην είδες κανα 8350 λέω εγώ αλλά και πάλι γενικά πισω είναι..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος παιζουν ρολο και οι επεξεργαστες στα fps των games και μην ξεχνας οτι απο intel i5-amd fx 6300 και κατω εχουν bottleneck με την καρτα γραφικων ...

Εξαρτάται με ποια κάρτα γραφικών και σε ποια παιχνίδια. Αν συνδιάσεις celeron G630 με gtx 680 ναι θα έχεις bottleneck που θα είναι ορατό (η κάρτα έχει να δώσει παραπάνω απ' όσο μπορεί ο επεξεργαστής σου). Όσο φτάνουμε όμως σε καλύτερο balance μεταξύ cpu και gpu, τόσο το bottleneck δεν είναι ορατό. O FX-6300 μια χαρά μπορεί να σταθεί δίπλα σε μια 7870 και να φτιάξει ένα super ισορροπημένο budget gaming rig. Εκεί που η λύση είναι ένας δυνατός επεξεργαστής είναι στα high end συστήματα, αλλά και κει μην ξεχνάς ότι το budget πρέπει να ανέβει.

To δε "intel i5" ασχολίαστο. i5 είναι και οι 2500Κ, 3570Κ και 4670Κ, οι πιο λογικές επιλογές για high end gaming builds. Αλλά και με τους μικρότερους i5 οι πλειοψηφία των οποίων είναι είναι 4C/4T.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Site πραγματικά θέλω να το δώ..!

Εγώ στο BF3 από τον 8120 που τον είχα στα 4.7 Ghz

Και πήγα σε 3770Κ Στοκ με Turbo On και πιο πολλά FPS είδα και πιο Smooth όλα..

Αλλά πραγματικά είμαι περιεργος να το δω σε νούμερα.. άμα έχεις κάπου το Site ή μπορεις να το ψάξεις δώσε Link..

Και μιλάμε για Bulldozer σωστα? 8120-8150 διαφορά στα Hz έχουν..

Μην είδες κανα 8350 λέω εγώ αλλά και πάλι γενικά πισω είναι..

Ο AMDnord μου το είχε δείξει. Επειδή θυμάμαι πως το είχα δει σχολαστικά τότε, μιλάω για οnline μόνο, όχι single player.

Mήπως ήταν 8150 vs 2600k; Θα πω στον Nord αν μπορεί να το ξαναβρεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now