Recommended Posts

Πως θέλεις να σου απαντήσω; Όταν το IOS της Cisco είναι εδώ και 20+ χρόνια μαζί μας;

Μπορεί να έχουν κάποιο agreement, ή το ότι το γράφει ως "iOS" να αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κραταω τωρα ενα iphone 5s..τι μικρό πραγματακι ειναι αυτο...παει μπάλα το παραδεχομαι αυτο αλλα πολυ μικρό! !

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κραταω τωρα ενα iphone 5s..τι μικρό πραγματακι ειναι αυτο...παει μπάλα το παραδεχομαι αυτο αλλα πολυ μικρό! !

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Σκέψου να το βγάλουν σε 4.7"...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο @venisk παρε HTC Android... Το Sense θα σε κανει να αυτοκτονησεις...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Η version 5.5 που εχω ειναι παρα πολυ smooth, γρηγορη και ευχρηστη. Ισως να ειχες δει καποια παλιοτερη εκδωση και σε οχι τοσο καλο hw που οντως να ηταν χαλια.

Φανταζομαι η ver 6 θα ειναι ακομη καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να το βγάλουν σε 4.7"...

Θα ηταν πολυ καλυτερα κ πολυ πιο κοντά στα στανταρ μου αν κ δεν μπορω να πεσω απο τις 5"!! Μακαρι να αλλαξει τακτική σε αυτο το πράγμα επιτέλους...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πως θέλεις να σου απαντήσω; Όταν το IOS της Cisco είναι εδώ και 20+ χρόνια μαζί μας;

Μπορεί να έχουν κάποιο agreement, ή το ότι το γράφει ως "iOS" να αλλάζει κάτι.

OS = Operating System

Θέλεις να σου πω πως η Cisco το έχει κλέψει απο κει ξέρω γώ?

Κάπως έτσι μου ακούστηκες, γιάυτό στο είπα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και οι δύο είστε και αδαείς και λάθος. :shades:

Ίος. Η Ίος είναι ένα κυκλαδίτικο νησί του Αιγαίου Πελάγους.

ή

Ιός. Ο γνωστός ιός, virus κτλ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΝΑ ΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ, ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΝΤΟΥ. AAA. :o.. :victory:...

225px-Flag_of_Greece.svg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά και οι δύο είστε και αδαείς και λάθος. :shades:

Ίος. Η Ίος είναι ένα κυκλαδίτικο νησί του Αιγαίου Πελάγους.

ή

Ιός. Ο γνωστός ιός, virus κτλ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΝΑ ΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ, ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΝΤΟΥ. AAA. :o.. :victory:...

225px-Flag_of_Greece.svg.png

x240-Z1a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά και οι δύο είστε και αδαείς και λάθος. :shades:

Ίος. Η Ίος είναι ένα κυκλαδίτικο νησί του Αιγαίου Πελάγους.

ή

Ιός. Ο γνωστός ιός, virus κτλ.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΝΑ ΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ, ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΝΤΟΥ. AAA. :o.. :victory:...

225px-Flag_of_Greece.svg.png

τα 'λεγε ο μπαρμπας στη ταινια(γαμος αλλα ελληνικα) δε τον ακουγαμε εμεις. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 κινητά με Android από την Δευτέρα έχω το iPhone 6.

To iΟS, εμφανισιακά, όλο και πάει προς το Android.

Tι μου αρέσει Android που δεν το έχω βρει(ακόμα;) στο iOS.

1. Widgets, ειδικά το S Planner μου λείπει αρκετά.

2. Share, στο Αndrroid έκανα share τα αρχεία μου σε όποια εφαρμογή είχα installed στο iOS έχει μόνο συγκεκριμένες επιλογές.

3. Gmail, στο Android λειτουργεί το psuh mode προφανώς γιατί είναι η Google από πίσω. FFS το iOS δεν υποστηρίζει push στο ίσως πιο διαδεδομένο email service!

4. Youtube και notification bar. Στο Android αν βάλω το Υoutube να παίζει και κατεβάσω το notification bar το video δεν σταματάει να παίζει. Στο iOS ένα εκατοστό να το κατεβάσω σταματάει το video,

5. Πολύ γνωστές εφαρμογές δεν υποστηρίζονται από το App Store κάποιων χωρών π.χ αν διαλέξω σαν χώρα του App Store μου την Taiwan δεν υπάρχει Paypal :hehe:

6. Back button. Aν μέσα από μια εφαρμογή ανοίξεις μια άλλη τότε με το back button στο Android μπορείς να πας πίσω στην αρχική εφαρμογή. Στο iOS πας στην αρχή της δεύτερης εφαρμογής. Π.χ ανοίγω την εφαρμογή του ebay και πρέπει να πληρώσω ότι πήρα με την εφαρμογή του Paypal oπότε μου ανοίγει την εφαρμογή του Paypal μέσα από την εφαρμογή του ebay και πληρώνω. Στο Android αν πατήσω το back button θα με πάει μέχρι πίσω όπου θέλω ακόμα και στο αρχικό βήμα που ήταν να ανοίξω την εφαρμογή του ebay αρχικά. Στο iOS θα με πάει μέχρι εκεί που άνοιξε η εφαρμογή του PayPal μετά θα πρέπει από το multitasking να γυρίσω στην εφαρμογή του Android.

7. Περισσότερα toggles.

8. Φυσικά, τελευταίο αφήνω το Multi Window που μπορείς να ανοίξεις 2 εφαρμογές ταυτόχρονα στην οθόνη.

Τι μου αρέσει στο iOS:

1. Εύχρηστο, to the point θα έλεγα. Κάνει αυτό που θες αλλά αν θες και κάτι έξτρα θα παιδευτείς.

2. Γρήγορο, ειδικά το πως ανοίγουν και φορτώνουν τα apps και το πως εναλλάσσεις τα apps μετράει πολύ. Ακόμα και τα apps από το lock screen αν έχεις notification τα ανοίγει bam.

3. Το email app, πολύ ωραίο. Στο Android είναι λες και είσαι σε Windows 98 στο iOS παίζεις σε W8.1.

4. To search bar μου αρέσει πολύ.

5. Το fiingerprint ID, έξυπνο και δουλεύει απρόσμενα σωστά.

6. To iMessage κι αυτό ωραίο. Αν έχει κι ο άλλος iMessage δεν σε χρεώνει το SMS.

7. Moυ αρέσει που για κάθε app μπορείς να επιλέξεις σε τι μορφή θα λάβεις την ειδοποίηση.

8. Ο Safari μακράν πιο γρήγορος και πιο σωστός από τον stock του Android/Samsung.

9. Moυ έκαναν εντύπωση τα gestures. π.χ στο email app σέρνεις προς τα δεξιά ένα email και το μαρκάρει σαν read.

10. Μου αρέσει που έχει dedicated settings για ορισμένα και μόνο πράγματα. π.χ θες το GPS ανοικτό αλλά μόνο για την τάδε εφαρμογή και τίποτε άλλο, μπορείς να το κάνεις. Ακόμα και πως θα χειρίζεται το GPS ρυθμίζεις δηλαδή αν το χρησιμοποιεί η τάδε εφαρμογή όλη την ώρα ή την στιγμή που την χρησιμοποιείς.

Πλην του πρώτου κομματιού που εξηγώ κι εκεί τι δεν μου αρέσει στο iOS ακόμα μερικά εδώ:

1. Aκόμα και τα settings των εφαρμογών είναι στις ρυθμίσεις. Τι φάση; Θέλω να ρυθμίσω την εφαρμογή όχι το κινητό.2. To keyboard είναι καλύτερο από του Android σε touch αλλά ρε παιδιά τα νούμερα έπρεπε να είναι στην 1η σελίδα. Μάλλον στην Apple χρησιμοποιούν τα κινέζικα νούμερα που είναι με γραμμές :hehe:

3. Πάλι κάτι σχετικό με το keyboard. Για τα Ελληνικά δεν υπάρχει prediction. Στο Android υπάρχει.

4. Μερικά ίδια apps με το Android είναι πιο εύχρηστα στο iOS. π.χ το Tapatalk ακόμα και όταν βρίσκεσαι μέσα σε ένα forum πάντα έχεις πρόσβαση να πας στην αρχική οθόνη του Tapatalk με όλα τα forums. Στο Android πρέπει να πας πίσω πίσω πίσω μέχρι να φτάσεις στην αρχική. Από την άλλη όταν είσαι σε κλήση στο Viber με το iOS δεν έχεις πρόσβαση στο υπόλοιπο app για κάποιον λόγο, στο Android γίνεται απ' όσο θυμάμαι.

Πιστεύω το ότι είναι γρήγορο με τα apps υπερκαλύπτει πολλά από τα αρνητικά του iOS για εμένα τουλάχιστον. Oθόνη πολύ καλή, μπαταρία σε σχέση με την μάλλον χαλασμένη του S4 μου καλή αλλά λιγότερη από μια ημέρα βγάζει, σήμα πολύ καλό εκεί που είχα 3-4 γραμμές με το S4 τώρα έχω 5. Το μόνο κακό που βρίσκω σχεδιαστικά είναι ότι είναι τόσο λεπτό που είναι δύσκολο να το σηκώσεις από το τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα επίσης πολύ σημαντικό πλεονέκτημα του iOS είναι το ΑΡΙΣΤΟ backup σε συνδυασμό με το iTunes που σου επαναφέρει το τηλέφωνο ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το άφησες, ακόμα κι αν αλλάξεις συσκευή, μοντέλο, λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=771]sofos1990[/MENTION], κάποια πράγματα που περιγράφεις πως δεν υπάρχουν στο android, υπάρχουν και λειτουργούν άψογα (πχ ρύθμιση GPS per app). Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχεις, ή τη έχει κάνει η Samsung, πάντως στο stock android παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=771]sofos1990[/MENTION], κάποια πράγματα που περιγράφεις πως δεν υπάρχουν στο android, υπάρχουν και λειτουργούν άψογα (πχ ρύθμιση GPS per app). Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχεις, ή τη έχει κάνει η Samsung, πάντως στο stock android παίζει μια χαρά.

Πως γίνεται να έχω το GPS ανοικτό και όταν ανοίγω το gmaps να μην λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now