venisk

Windows 10 Εντυπώσεις

Recommended Posts

Έκανα upgrade σε 32ρια μιας κ ο παπαροOEM τέτοια είχε βάλει στο λαπτοπ με 4 γιγα μνήμη. Αν κάνω τώρα μετά το upgrade, clean install με 64ρι ISO θα ενεργοποιηθουν μετά μόνα τους online;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα upgrade σε 32ρια μιας κ ο παπαροOEM τέτοια είχε βάλει στο λαπτοπ με 4 γιγα μνήμη. Αν κάνω τώρα μετά το upgrade, clean install με 64ρι ISO θα ενεργοποιηθουν μετά μόνα τους online;

Λογικά ναι. Τα κλειδιά για διαφορετικές αρχιτεκτονικές είναι ίδια εδώ και μερικά χρόνια. Με τη μόνη διαφορά ότι πλέον η ενεργοποίηση γίνεται μέσω του λογαριασμού σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είμαι ενα κλικ απο το να τα στείλω στον κάδο? Είμαι ο μόνος άραγε? :hmmm:

Τι δεν σου αρέσει;

Προσωπικά, δεν με χαλάνε καθόλου.

Το μόνο στραβό που έχω βρει είναι με τα elevated privileges στο Battlefield. Πρέπει να τρέχω το origin και το game σαν admin για να παίξω.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο στραβό που έχω βρει είναι με τα elevated privileges στο Battlefield. Πρέπει να τρέχω το origin και το game σαν admin για να παίξω.

Δοκίμασες να το ξεκινήσεις από firefox? Γιατί κάτι τέτοιο μου κάνει από τον chrome..

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] σβήσε τα και μην ξαναβάλεις ποτέ windows, ποτέ ξανά logic!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακουστε:

Όπως ειπα και στο άλλο νήμα έχω περί τα 60 games στον δίσκο. Εχθες ο καψερος είπα να παίξω λίγο τώρα που βρήκα χρονο μιας και το μεγάλο το ανοίγω 1φορα στις 10 μέρες και αν.

Μου ρθε όρεξη για project cars.

Το βαζω παιζει μια χαρα αλλα στο ξαφνικό οταν πας να αλλαξεις τα settings μου πετάει μήνυμα οτι game could not save data!!!!? άλλο κουλο και τουτο.

Ψάχνω απο δω ψαχνω απο κει @@ρια.

Αλλαξα και δισκο μηπως έφταιγε ο WD fals αλλα @@ρια.

Τρέχω με administrator rights @@ρια και policies η μηπως κόβει το firewall η μηπως τα αρχεια settings εχουν read only κλτ κλτ κτλ @@ρια.

Ξανα εγκατάσταση χωρίς τα patches @@ρια.

Μην τα πολύ λόγω προκοπή δεν είδα, το παιχνιδι μεχρι και το 1.4 patch έτρεχε τζάμι στα 7, (το 2.5 είχε θεμα και εχθες ανεβασανε το 3.0 ξημερώματα στην black market).

Οπώς καταλαβατε ξεκίνησα ο καψερος να χαλαρωσω λίγο εχθες στις 10 το βράδυ και αντί αυτού βρέθηκα μέχρι τις 3 τα ξημερώματα να ψάχνω γιατί δεν παίζει το παιχνίδι και να μου την βαραει και να βάζω 7ρια.

Φυσικα στα 7 παίζει αέρα και σώζει μια χαρά τα settings. :P

Απο κει και έπειτα

1ον μου την σπάσανε τα θέματα με το spying της ms,

Έκανα ολες τις ρυθμίσεις και καλα που λενε αλλα παρόλα αυτα το windows defender live protection επανερχόταν μονο του ασχετως αν εγω το εσβηνα απο τα settings.

2ον ασχέτως αν εγω ρυθμιζα να μην κατεβαζει και να εγκαθιστά drivers πχ της gpu αυτα τα κατεβαζανε και μου περνουσανε το catalyst control panel που δεν θελω να το βλεπω, περναω μονο τον display driver. Μετα στις ρυθμισεις πως να κατεβαινουν τα update κλειδωσε και δεν ηταν ενεργό το κουτάκι με τις επιλογές και ειχε βγαλει ενα κοκκινο λογοτυπο οτι οι ρυθμίσεις ελέγχονται απο ενα γκρουπ κατι τέτοιο δεν θυμαμαι.

3ον μετα απο ενα memtest που ειχα κανει προχθες με τον δίσκο που σας ελεγα σε καθε επανεκκίνηση του υπολογιστη με το που έμπαινε desktop εβγαζε και το εικονίδιο του memtest κατω δεξια, κόλλησε και δεν ελεγε να φυγει.

4ον το blotware της microsoft δεν βγαινει ολο, πχ το market αν και το ειχα απενεργοποιησει απο τα settings ετρεχε στο backround.

5ον καλο το start menu αλλα αμα δεν σε αφηνε να το φερεις στα μετρα σου τι το βαλανε? Πχ εγω δεν θελω να φαινεται τιποτα αλλο εκτος απο τα προγραμματα κατι το οποιο για να δω πρεπει να φαω στην μαπα ολα τα wingjets πρωτα και μετα να κλικαρω να βρω τα υπολοιπα.

6ον επρεπε να βαλω ξεχωριστο software για τα desktop gadjets!! Τι τους πείραζαν και τα βγαλανε? Ε?

...και γενικα αυτο το πραγμα με το να θες να βρεις κατι και να κανεις 1000 κλικ η να ανοίγεις το search λες και δεν ειμαι σε λειτουργικο σύστημα αλλά στο search engine της google δεν με αρεσε.

Βεβαια τα ολα τα παραπάνω μπορει και να λύνονται με διάφορα τερτιπια αλλα παιδιά βαρέθηκα και δεν εχω αλλο χρόνο πλεον να ψαχνω, θελω να κάθομαι στο pc και να χαλαρωνω λιγο οχι να ψαχνομαι γιατί το ενα έτσι το άλλο γιουβετσι.

Πρέπει να είμαι ο μόνος που αφησε τα αυθεντικά windows 10 για τα πειρατικά windows 7!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπλα μπλά gaming μπλά μπλα ati μπλα μπλα μπλα...να είχες γνήσιο το παιχνίδι πειρατή!!! :hehe: Χάνεις fps στα 7 αυτό μόνο αρκεί για να μην ξαναγυρίσεις ποτέ πίσω, όλα τα άλλα λύνονται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] για τα widgets υπαρχει πολυ καλυτερη λυση οτι win και να εχεις

rainmeter

προσωπικα εχω το vclouds weather skin και ακομα ενα απλο για cpu/ram usage

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου πετάει όλη τη μέρα ειδοποιήσεις ότι ο driver της gpu σταμάτησε να λειτουργεί. Είπα να κάνω μια επανεκκίνηση μήπως και σταματήσει.

Μετά την επανεκκίνηση με έβαλε στην επιδιόρθωση των windows,πατάω ακύρωση και συνεχίζει. Μπήκε κανονικά αλλά δεν μου έβγαζε κανένα από τα προγράμματα και τους drivers. Ξανακάνω επανεκκίνηση. Μετά τη επανεκκίνηση δεν έμπαινε καθόλου στα windows. Δοκίμασα 5-6 φορές, έφτανε στο σημείο που ζητάει κωδικό και κολλούσε εκεί.

Μετά από αρκετές προσπάθειες μπήκε κανονικά και μέχρι τώρα δουλεύει. wtf?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές προσπάθειες μπήκε κανονικά και μέχρι τώρα δουλεύει. wtf?

ddu από safe mode.. περίεργο γενικά έκανες κάποια αλλαγή έβαλες κάποιο game πείραξες κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και αλλού οτι είχαν παρόμοιο πρόβλημα με μένα, ενώ είχαν κλείσει τα auto updates, τα windows αποφάσισαν απο μόνα τους να κατεβάσουν και να περάσουν gpu drivers, άρα κάτι βρομάει εδώ... :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.. Ανοίγω το pc και βάζω ένα video στο YouTube. Αρχικά ξαναπετάξε το μήνυμα για τον driver της κάρτας Μετά απο 5-6 λεπτά κολλάει και ακούγονται παράσιτα απο τα ηχεία. Κάνω επανεκκίνηση. Πάω να κάνω απεγκατάσταση τον driver για να τον ξαναπεράσω και πάνω στην απεγκατάσταση μου πετάει ένα μήνυμα που έλεγε ότι το pc δεν ανταποκρίνεστε κτλπ και απο κάτω error memory_management

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο ΜΠΑΜ εγινε για εμας με τα MULTI GPU setups. Μαλιστα θα πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω στην MICROSOFT.

Αν δεν το εχετε καταλαβει, οταν παιζεις παιχνιδι στα WINDOWS 10 η μνημη του SLI παει σε άθροισμα.

π.χ SLI με MSI 970 GTX 4GB

Windows 7 -> gpu ram available 4GB

Windows 10 -> gpu ram available 8GB

Tα αποτελεσματα ειναι ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ. Βασικα bye bye stutter σε heavy memory καταστάσεις που έτειναν να γίνουν αρκετές τελευταία....

Οσοι εχετε SLI 780 GTX, SLI 780TI και λοιπα περαστε ΑΜΕΣΑ τα win10. ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ GAMES που εχουν βγει μεχρι σημερα!

Τα τεστ εγιναν πανω σε:

Watch Dogs -> 1080p+x8MSAA+ULTRA και 4K+X2MSAA+ULTRA

Mordor -> 4K + ULTRA

RYSE -> 4K + ULTRA

Titanfall -> 4K + X4MSAA + INSAME TEXTURES

Battlefield 4 -> 1080P + 200% Resolution Scaling + x4 MSAA + ULTRA

Assassins Creed Unity -> 1080p + x8MSAA + ULTRA και 4Κ + x2ΜSAA + ULTRA

και επαληθευτικαν με results στην καταναλωση μνημης απο Gtx Titan X 12GB γιατι η 980Ti σταματαγε στα 6GB ταβανι :tongue-new:

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Rollback στα 7 man! Να ησυχάσει το κεφάλι σου, εκτός και αν έχεις άπλετο χρόνο και νεύρα για σπάσιμο, και φυσικά αν δεν είσαι αναβαθμισιολαγνος!!!

Οταν με το καλο βγουνε dirextx 12 games και αναστηθεί η 290 μου και κερναει τσαγακια στην 980ti του venisk θα τα ξαναβαλω! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα κρατήσω γιατί γενικά μου άρεσαν, αλλά μου έχουν βγάλει το λάδι από χθες.. Είναι αρχή ακόμη γι αυτό και τα bug και ειδικά τα προβλήματα με τους drivers είναι δικαιολογημένα.

Τσαγάκια από 290 σε 980ti νομίζω ούτε με directx17 δεν θα δεις :P :P

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο βγουνε dirextx 12 games και αναστηθεί η 290 μου και κερναει τσαγακια στην 980ti του venisk θα τα ξαναβαλω!

:hehe: ξαναβάλε τα 10 και άσε τις μ@λ@κίες γιατί μόνο χάνεις στα 7.

Link to comment
Share on other sites

@Trabakoulas για τα widgets υπαρχει πολυ καλυτερη λυση οτι win και να εχεις

rainmeter

προσωπικα εχω το vclouds weather skin και ακομα ενα απλο για cpu/ram usage

Καλά ρε man!! τι μαμάτο είναι αυτό το rainmeter!!! έγραψες! έχω απο εχθές όλη μέρα που ασχολούμαι! :P

Untitled.jpg

Δώσε κανα Info και για dock shortcuts, και πες και συ τι skins χρησιμοποιείς.

Αν είναι να φτιάξουμε και κανα νέο νήμα ξερω γω...

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.6ac65e0fc9cabe06174d00bd7ca

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε man!! τι μαμάτο είναι αυτό το rainmeter!!! έγραψες! έχω απο εχθές όλη μέρα που ασχολούμαι! :P

[ATTACH=CONFIG]51377[/ATTACH]

Δώσε κανα Info και για dock shortcuts, και πες και συ τι skins χρησιμοποιείς.

Αν είναι να φτιάξουμε και κανα νέο νήμα ξερω γω...

χαιρομαι που το βρηκες ωραιο και χρησιμο

εγω εχω 2 απλα πραγματακια

απο gnometer ενα launcher για applications, ενα απλο cpu/ram meter και το vclouds weather 2 τιποτα ιδιαιτερο

κανεις πολλα πραγματα αμα αρχισεις να ασχολεισαι και με τα .ini του καθε θεματος, παρα πολλες δυνατοτητες

τωρα νημα δεν ξερω ποση θα ηταν η ανταποκριση, πρεπει να υπαρχει και ενα σχετικο δειξτε την επιφ.εργασιας σας η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now