gdp77

Αποχαιρετώντας το ubuntu...

Recommended Posts

Μετά από πολλά χρόνια χρήσης του ubuntu και στήριξης στην canonical για τις επιλογές της, αποφάσισα να σταματήσω να το χρησιμοποιώ. Η κύρια αιτία είναι το unity και η διαδικασία boot και shutdown του ubuntu.

A) Σχετικά με το unity, το στήριξα φανατικά από τις εποχές που ήταν απολύτως μη παραμετροποιήσιμο. Ο λόγος ήταν ότι αφενός ήταν μια τολμηρή κίνηση στον χώρο των ui που είχε πολύ περισσότερες προοπτικές από το άθλιο metro των win, αφετέρου ήταν και είναι το ui που δίνει το μεγαλύτερο real estate για δουλειά σε wide οθόνες. Πλέον είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο, αλλά δύστροπο. Το ποτήρι για μένα ξεχείλισε όταν μετά την εγκατάσταση του libre office 5, επιχείρησα να αλλάξω το καρακιτσιαρό default icon set και επιχείρησα να εγκαταστήσω το crystal icon set. Εδώ τονίζω ότι το καρακιτσιαρό υπάρχει μόνο στο ubuntu, ενώ πχ στο mint εγκαθίσταται αυτόματα το νέο μοντέρνο icon set. Μάταια προσπαθούσα.... Κάθε απόπειρα να εγκαταστήσω το crystal set, κατέληγε στην απεγκατάσταση όλου του libre office από το APT!!! Βοήθεια στο net δεν υπήρχε και μάλιστα σε κανα δυο threads αντί για λύση, πρότειναν την εγκατάσταση ενός εναλλακτικού set. Δεν έχω αποδείξεις ότι φταίει το unity, αλλά επειδή το πρόβλημα δεν υπάρχει σε άλλες debian based διανομές, εικάζω ότι κάποιο κλείδωμα ή dependancy του unity προκαλεί το θέμα. Και ναι, μου την έσπασε, διότι έχω ανεχτεί αρκετά...

Β) Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτό που συμβαίνει με το boot και shutdown splash screen. Και στο laptop με amd gpu και στο desktop με nvidia gpu, τα splash screens είναι άθλια, λες και μπαίνει η οθόνη σε text mode, ενώ εμφανίζονται και οι γραμμές τερματικού της όλης διαδικασίας, ένα σωρό warnings κτλ, λες και τη διανομή τη φτιάχνει ένας geek από το υπόγειό του και όχι ολόκληρη canonical!!! Να το βράσω το unity 8, αν δεν μπορούν να φτιάξουν εν έτει 2016 ένα όμορφο και κομψό boot splash ή αν δεν μπορούν να εμφανίσουν απευθείας μια συγκεκριμένη photo στο login screen και.πρώτα πρώτα υποχρεωτικά να φανεί το κοκκινοπορτοκαλιροζ του default login. Απλά έλεος...

Λεπτομέρειες θα μου πείτε, αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά. Σήμερα λοιπόν ολοκλήρωσα την μετάβασή μου στο linux mint cinnamon 17.3, με πανέμορφο ui, απροβλημάτιστο boot και shutdown, εναλλασσόμενο login screen, full παραμετροποιήσιμο, χωρίς εμφανείς παραξενιές που είχε το unity, libre office όπως το θέλω και -το κερασάκι- ανακοινωμένο το mint 18 με αναθεωρημένο σε μεγάλο ποσοστό ui. Το μόνο που μου έχει λείψει από το ubuntu είναι το μεγαλύτερο real estate της οθόνης, λόγω του title bar των παραθύρων, αλλά ας είναι, όλα τα άλλα σε αποζημιώνουν...

ΥΓ για να μη λέτε ότι γκρινιάζω μόνο για τα win...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα a: Τα ubuntu είναι άχρηστα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις το icon set στο libre office αλλά είναι πολύ καλά για wide οθόνες.

Συμπέρασμα b: Δεν έχουν σωστό εφέ για να κλείσουν!

Συμπέρσμα χωρίς γράμμα: Όταν τα linux δεν είναι καλά σε κάτι υπάρχουν άλλα linux για να πούμε ότι είναι καλά!

Τα δικο μου συμπέρασμα: Η αρνητική διαφήμηση ειναι διαφήμηση... :hehe:

Καλή η προσπάθεια να δείξεις τα αρνητικά τους αλλά πάλι στο τέλος τα linux τα σπάνε....

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα a: Τα ubuntu είναι άχρηστα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις το icon set στο libre office αλλά είναι πολύ καλά για wide οθόνες.

Συμπέρασμα b: Δεν έχουν σωστό εφέ για να κλείσουν!

Συμπέρσμα χωρίς γράμμα: Όταν τα linux δεν είναι καλά σε κάτι υπάρχουν άλλα linux για να πούμε ότι είναι καλά!

Τα δικο μου συμπέρασμα: Η αρνητική διαφήμηση ειναι διαφήμηση... :hehe:

Καλή η προσπάθεια να δείξεις τα αρνητικά τους αλλά πάλι στο τέλος τα linux τα σπάνε....

Συμπέρασμα α: Δεν έγραψα ότι το ubuntu είναι άχρηστο, αλλά ότι μου την έσπασε το unity για έναν συγκεκριμένο λόγο.

Συμπέρασμα β: Δεν έγραψα ότι δεν μπορώ να αλλάξω icon set, αλλά ότι δεν μπορώ να βάλω το crystal icon set. Άλλα μπαίνουν κανονικά.

Συμπέρασμα γ: Δεν έγραψα ότι δεν κλείνουν σωστά, αλλά το boot splash και το shutdown δείχνουν ερασιτεχνισμό

Συμπέρασμα δ: Το linux τα σπάει μεταξύ άλλων και γιατί σου δίνει επιλογές όταν αλλού δεν τις έχεις

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μας έγραφες ψέματα, όλα τα κάνει το ubuntu!! :hehe:

Συμπέρασμα δ: Το linux τα σπάει μεταξύ άλλων και γιατί σου δίνει επιλογές όταν αλλού δεν τις έχεις

Γράψε το από την αρχή να τελειώνουμε αφού αυτό έχει σημασία!

Γράψε κάτι αρνητικό για τα linux χωρίς να τα εκθειάσεις ταυτόχρονα και τότε θα προσέξω αυτά που λες αγαπητέ gdp77 :)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μας έγραφες ψέματα, όλα τα κάνει το ubuntu!! :hehe:

Γράψε το από την αρχή να τελειώνουμε αφού αυτό έχει σημασία!

Γράψε κάτι αρνητικό για τα linux χωρίς να τα εκθειάσεις ταυτόχρονα και τότε θα προσέξω αυτά που λες αγαπητέ gdp77 :)

Για το linux, δεν έχω να γράψω τίποτα αρνητικό. Για διανομές μπορώ να ασκήσω κριτική, όπως έκανα και σε αυτό το thread. Το ότι δεν μου αρέσει λειτουργικά ή αισθητικά μια διανομή δεν είναι θέμα του linux, αλλά της φιλοσοφίας της διανομής και αυτού που τη φτιάχνει

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά δεν πειράζει!

Το redmi σε έχει αφήσει ικανοποιημένο? Επειδή σκέφτομαι να παραγγείλω 2 redmi 3, ένα για μένα κ ένα για τ κολλητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα και το Mint 17.3 βασίζεται στο Ubuntu, just saying... :P

Και το ubuntu στο debian. Το ubuntu χρησιμοποιεί unity και το mint cinnamon. Μην μπερδεύετε τον πυρήνα με το desktop environment και το υπόλοιπο λογισμικό που δημιουργούν άλλο ui για το Ubuntu και άλλο για το mint

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιάνω την ειρωνεία, δεν καταλαβαίνω το λόγο όμως wizard, σε ενόχλησε κάτι?

Ίσως κατάλαβα λάθος!

Κατάλαβες λάθος. Καμία ειρωνεία. Πάντα έχω ένα VM που τρέχει Linux για να παρακολουθώ τις εξελίξεις. Σε αυτή τη φάση, έχω Mint και παίζει.

Δεν το έχω κύριο λειτουργικό γιατί δεν παίζει τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν.

Άλλοι λόγοι, υπάρχουν πολλές εφαρμογές που δεν παίζουν, όπως Photoshop, iTunes, VPN με τη δουλειά μου, το PhotoView της Nikon, εφαρμογές που είναι αναντικατάστατες. Όταν λοιπόν παίξουν αυτά, τότε θα το σκεφτώ σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω απογοητευτεί από το ubuntu - από την μια είναι η στασιμότητα που παρουσιάζει όσον αφορά την εξέλιξη, από την άλλη είναι τα διάφορα features όπως η αναζήτηση που σου σερβίρει ads (ξέρω, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αλλά ήμαρτον!).

Πλέον θεωρώ το mint πιο σοβαρή διανομή, τόσο η cinammon όσο και η matte είναι αρκετά καλές εκδόσεις. Το μόνο αρνητικό είναι ο παλαιότερος kernel που έχουν.

Πάντως συνεχίζω να προτιμώ τις deb διανομές σε σχέση με τις rpm.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες λάθος. Καμία ειρωνεία. Πάντα έχω ένα VM που τρέχει Linux για να παρακολουθώ τις εξελίξεις. Σε αυτή τη φάση, έχω Mint και παίζει.

Δεν το έχω κύριο λειτουργικό γιατί δεν παίζει τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν.

Άλλοι λόγοι, υπάρχουν πολλές εφαρμογές που δεν παίζουν, όπως Photoshop, iTunes, VPN με τη δουλειά μου, το PhotoView της Nikon, εφαρμογές που είναι αναντικατάστατες. Όταν λοιπόν παίξουν αυτά, τότε θα το σκεφτώ σοβαρά.

Δεν ξέρω για τις άλλες εφαρμογές που αναφέρεις, αλλά το gimp επειδή το έχω μάθει πλέον σε αρκετά advanced επίπεδο, είναι τρομερό photoshop alternative

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τις άλλες εφαρμογές που αναφέρεις, αλλά το gimp επειδή το έχω μάθει πλέον σε αρκετά advanced επίπεδο, είναι τρομερό photoshop alternative

Ναι, δίκιο. Το Photoshop πλέον, μπορεί να αντικατασταθεί σε μεγάλο βαθμό από το GIMP. Δε μπορεί όμως το Lighroom (που είναι στην ίδια σουίτα).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μόνο που με χαλάει στο ubuntu είναι το unity.

Είναι λίγο "σκοτεινό", ψάχνει στο internet ότι και να πληκτρολογήσεις, υπήρχαν φήμες και για πώληση metadata σε amazon κτλ... γενικά πολύ "αντιopen" συμπεριφορές το search του unity. Αλλά ευτυχώς μπορείς να βάλεις ubuntu και με GNOME οπότε you' re good!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το πρόβλημα κάποιου είναι το web search του unity, απενεργοποιείται με ένα κλικ και από το 16.04 θα είναι απενεργοποιημένο by default.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από 1 ή 2 εκδόσεις unity πήγα σε mint με cinnamon. Δεν είναι τα ubuntu σαν διανομή, αλλά με το unity έχασε υποστηρικτές η canonical. Γενικά δεν μπορώ να την καταλάβω σαν εταιρία. Χρόνια τώρα έλεγαν για αυτό το κάτι καλύτερο, αλλά μήπως ασχολούνται πλέον περισσότερο με το support όπως η redhat-fedora? Με την προσπάθεια για το ubuntu phone είχα πολύ ενθουσιασμό, αλλά μετά την αποτυχία στο indiegogo έχασα πάσα ελπίδα. Κάτι που υπόσχονταν 3 χρόνια πριν ακόμα δεν έχουν κάνει και το κατάφερε η microsoft (continuum). Μηδέν ελπίδες και μηδέν καλά λόγια για την canonical από εμένα. Mint και πάλι mint.

Όσο αφορά εφαρμογές και παιχνίδια σε linux και gimp και inkscape και blender μια χαρά και τα χρησιμοποιώ συνέχεια. Αλλά σοβαρές σουίτες από autodesk και adobe δεν βλέπω να τρέχουν σε linux σύντομα ή να έχουν αξιόλογες εναλλακτικές. Το ίδιο και για τα παιχνίδια, δεν μου άρεσε ποτέ αυτό το "it works, but kinda..."

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεκινάνε με Ubuntu, και μετά από καιρό όταν δουν τι άλλο υπάρχει σε GNU/Linux, πάνε σε διανομή που τους ταιριάζει πιο πολύ.

Τα Mint κερδίζουν έδαφος τώρα τελευταία (έναντι Ubuntu), καθώς έχουν πλήρες πακέτο για τον μέσο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν άρχισα να πειραματίζομαι με το Linux άρχισα με rpm διανομές (SuSE, Fedora). Το '10 δοκίμασα το Mint 8 και το κράτησα για backup σύστημα, αν και τελευταία έχω βάλει σε ένα διαμέρισμα του δεύτερου δίσκου το elementary OS 0.3.2 για εφεδρικό μετά από πρόβλημα που είχα για λίγο με τον ssd με τα W10.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now