Recommended Posts

Ρε σεις γαμάτες οι προσφορές δεν διαφωνώ!

Φτιάχτε λίγο όμως το site του stock τα μισά + προιόντα δεν υπάρχουν :hehe: και είναι και άλλα που υπάρχουν στο κατάστημα και δεν υπάρχουν στο site lol

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν τόσο μεγάλο κέρδος στο hardware όπως λες..

Πολύ μικρότερο.

Aσφαλώς κάνεις πλάκα έτσι ? Εδώ σου λέω το πληκτρολόγιο μου έρχεται από Αμερική μαζί με τα ταχυδρομικά (courier) 20 ευρώ φτηνότερο.Φαντάσου γιατί κέρδος μιλάμε!!! Εκεί δηλ. χωρίς ταχυδρομικά κοστίζει $60 δηλ. 47 ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία.Μέχρι τα 78 ευρώ που κοστίζει εδώ τί ποσοστό κέρδους εσύ υπολογίζεις ?. Και μιλάω για πληκτρολόγιο.Αν πιάσουμε τα SSD σε σχέση με ΗΠΑ-Ευρώπη οι τιμές είναι στα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

Aσφαλώς κάνεις πλάκα έτσι ? Εδώ σου λέω το πληκτρολόγιο μου έρχεται από Αμερική μαζί με τα ταχυδρομικά (courier) 20 ευρώ φτηνότερο.Φαντάσου γιατί κέρδος μιλάμε!!! Εκεί δηλ. χωρίς ταχυδρομικά κοστίζει $60 δηλ. 47 ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία.Μέχρι τα 78 ευρώ που κοστίζει εδώ τί ποσοστό κέρδους εσύ υπολογίζεις ?. Και μιλάω για πληκτρολόγιο.Αν πιάσουμε τα SSD σε σχέση με ΗΠΑ-Ευρώπη οι τιμές είναι στα ύψη.

....χωρίς παρεξήγηση :) αλλά μάλλον δεν έχεις ιδέα τη γίνεται στη αγορά και ειδικότερα τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ αγοράς Ευρώπης & Αμερικής!!

Link to comment
Share on other sites

....χωρίς παρεξήγηση :) αλλά μάλλον δεν έχεις ιδέα τη γίνεται στη αγορά και ειδικότερα τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ αγοράς Ευρώπης & Αμερικής!!

Καμία παρεξήγηση.Αλλά μιας και ξέρεις εσύ για πές. Ελπίζω να μην πείς την γνωστή δικαιολογία είμαστε μικρή αγορά, γιατί εκτός του ότι το 90% των Ελλήνων έχει πλέον PC να σου τονίσω πώς χώρες με τον ίδιο ή μικρότερο πληθυσμό της Ελλάδας έχουν πολύ καλύτερες τιμές (βλέπε Βέλγιο.Ολλανδία,Σουηδία,Νορβηγία κτλ)

Βέββαια οι Έλληνες έχουν παχυλούς μισθούς συνεπώς δικαιολογείται να πληρώνουν ένα 20-30% καπέλο σε σχέση με την "φτωχολογιά" τους Βορειοευρωπαίους...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εγω οτι το Πλαισιο τωρα τελευταια εχει ακριβυνει τις τιμες του(υπερβολικα), αλλα σε rma σκιζει οποτε ειναι η πρωτη επιλογη για αγορα hardware.

Link to comment
Share on other sites

980X @ plaisio store 1100 euro / 1050 online

germany βρίσκω και με 880

Το έχει παραξηλώσει το πλαίσιο σε κάποια θέματα.

όπως επίσης κορυφαίο το:

asus rampage II ( ναι 2 είναι όχι 3 ) extreme... 409 euro.. όταν ο υπόλοιπος πλανήτης την έχει το πολύ στα 245 euro.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εμπειρια μου την κατεθεσα σχετικα με το Πλαισιο. Πηρα καποια πραγματα, μου εγινε εκπτωση 10% στο συνολο του ποσου, πληρωσα και εφυγα.

Οσο για τις τιμες που παιζουν εξω, προσωπικα επειδη δεν κοιταω τις τιμες στην Αμερικη, γιατι μια στραβη να γινει με τελωνειο θα σε σκισουν πατοκορφα, τιμες της προκοπης εχει μονο η Αγγλια.

Απο τα Γερμανικα sites δεν ενθουσιαστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια που εκανα ηταν καλη (2000+?) αλλα δεν νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο.

Δεν ειναι συνοικιακο μαγαζι το Πλαισιο για να κανει τιμες.

Ζητησα τον υπευθυνο του ειπα οτι εγω πηρα αυτα, κανουν τοσο, τι τιμη θα μου κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εμπειρια μου την κατεθεσα σχετικα με το Πλαισιο. Πηρα καποια πραγματα, μου εγινε εκπτωση 10% στο συνολο του ποσου, πληρωσα και εφυγα.

Οσο για τις τιμες που παιζουν εξω, προσωπικα επειδη δεν κοιταω τις τιμες στην Αμερικη, γιατι μια στραβη να γινει με τελωνειο θα σε σκισουν πατοκορφα, τιμες της προκοπης εχει μονο η Αγγλια.

Απο τα Γερμανικα sites δεν ενθουσιαστηκα.

H Aγγλια έλεγε πριν από μήνες όταν η αναλογία Ευρώ/Λίρα ήταν 1/1.1. Τωρα με 1.2 (10% παραπάνω) άστα. Καλύτερα η Γερμανία.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας αν ένα προιόν έχει 100 ευρώ και το κάθε Πλαίσιο δουλεύει με Net Profin Margin 10% σημαίνει πως το κόστος (μαζί με λειτουργικά έξοδα-οverheads ) είναι 90 ευρώ....αν τα λειτουργικά έξοδα είναι 10% (μπορεί και παραπάνω δεν ξέρω) τότε θα πρέπει να το αγοράζει 81,81 ευρώ. Με 1.28 το δολλάριο θα αγόραζε στα 80χ1,28= 104,72 $ ....όσο και οι τιμές λιανικής του εξωτερικού (USA) δεδομένου ότι συνηθίζεται να λέμε $/? =1/1 ....

Τι σημαίνει αυτό .... ότι αν όντως εχουν μικρό περιθώριο κέρδους οι συμφωνίες που κάνουν με τους προμηθευτές δεν είναι καθόλου καλές (εξαιτίας της μικρής Ελληνικής αγοράς) και το όποιο χαμηλότερο της λιανικής κέρδος εξανεμίζονται στα μεταφορικά και φόρους....Και όπως είναι έτσι η αγορά της ελλάδας πλέον (ασταθής και κανείς πλέον δεν στοκάρει μεγάλες ποσότητες) οι τιμές θα μείνουν ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο τις προσφορες δεν τρελλαθηκα. 119 για μια gts250; Γενικα μονο παλια προιοντα στις προσφορες. Μαλλον πανε για ξεστοκαρισμα οτι τους εχει μεινει, και αυτο φαινεται... Τωρα 10 ευρω εκπτωση στα περισσοτερα δεν ειναι και τιποτα συγκλονιστικο που θα με κανει να παω να το παρω αυριο. Οταν για παραδειγμα μαι οθονη κανει 210 και μοθ την αφηνουν 200, δεν θα σηκωθω απο καναπεδες, ντιβανια κτλ. Ποσο μαλλον οταν αυτα τα προιοντα απο οτι φαινεται ειναι οτι εχει μεινει στις αποθηκες και δεν φευγει με τιποτα (πως να φυγει η GTS250 στα 150 ευρω; Λογικο ειναι , απο την αλλη 110 την πηρα εγω περσυ, αντι να πεφτει ανεβαινει δηλαδη, και δεν ειναι 4% διαφορα απο το ΦΠΑ που ανεβηκε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εγω οτι το Πλαισιο τωρα τελευταια εχει ακριβυνει τις τιμες του(υπερβολικα), αλλα σε rma σκιζει οποτε ειναι η πρωτη επιλογη για αγορα hardware.

Λάθος.:) Έχουν αλλάξει τα πράγματα σε αυτόν τον τομέα πλέον...δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.:) Έχουν αλλάξει τα πράγματα σε αυτόν τον τομέα πλέον...δυστυχώς.

Για πές μας την ιστορία σου να σου πώ που έισαι λάθος.

Επειδή έβγαλες το καλλώδιο απο την ψύκτρα της κάρτας γραφικών και ζήτησες

αντικατασταση, και ο τεχνικός έβγαλε την ψύκτρα για να δεί τι έγινε, δεν σημαίνει ότι

έχασε την εγγύηση της , αλλά επειδή απο το συγκεκριμένο μαγαζί θα πάρεις την εγγύηση, η Asus και η κάθε Asus εξιουσιωδοτεί έμεσα το Πλάισιο και το κάθε Πλάισιο

να ανοίξει την κάρτα να δεί τι έγινε .

Όταν πάς το αμάξι για service, άμα δεν προχωράει και τους έχει βγάλει την αντλία βενζίνης, ο τεχνικός θα το ανοίξει να δεί αν είναι οκ, δεν θα σου δώσει άλλο αμάξι επειδή έισαι πονηρός και θές να γίνει το δικό σου .

Άλλο ? Απο τι άλλο έχεις μέινει παραπονεμένος και λές πώς τα πράγματα άλλαξαν ?

Link to comment
Share on other sites

Καμία παρεξήγηση.Αλλά μιας και ξέρεις εσύ για πές. Ελπίζω να μην πείς την γνωστή δικαιολογία είμαστε μικρή αγορά, γιατί εκτός του ότι το 90% των Ελλήνων έχει πλέον PC να σου τονίσω πώς χώρες με τον ίδιο ή μικρότερο πληθυσμό της Ελλάδας έχουν πολύ καλύτερες τιμές (βλέπε Βέλγιο.Ολλανδία,Σουηδία,Νορβηγία κτλ)

Βέββαια οι Έλληνες έχουν παχυλούς μισθούς συνεπώς δικαιολογείται να πληρώνουν ένα 20-30% καπέλο σε σχέση με την "φτωχολογιά" τους Βορειοευρωπαίους...

Νομίζω πώς και εσύ αλλά όπως και υπόλοιποι, κοιτάτε μόνο τι έιναι πιο ακριβή η Ελλάδα και δεν αναφέρετε καν τι έιναι πιο φθηνή.

Τσεκάρετε το και θα δείτε πώς έιναι 50%-50% περίπου. :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω απο το RMA δεν εχω παραπονο, ως προς το τελικο αποτελεσμα, αλλα ως προς τον χρονο.

Πριν λιγες μερες πηγα εναν επεξεργαστη για ελεγχο, ο οποιος ειχε καμμενο IMC και μου εκανα 6 μερες να απαντησουν (συμπεριλαμβανομενου ΣΚ).

Βεβαια ρωτωντας τον πωλητη μου, μου ειπε οτι εχουν μειωσει το προσωπικο του service στο μισο.

Πλαισιο Καλαμαριας

Link to comment
Share on other sites

πριν 1μιση μηνα πήγα την καλή μου 8600gt 512 με πρόβλημα ότι δεν δίνει σήμα(έφαγε bad flashing)ο tεχνικος μου την αντικατέστησε με ολοκαίνουργια MSI 240 1GB τον ευχαρίστησα κι έφυγα...την κάρτα δεν την άνοιξα και την πήγα πίσω για πιστωτικό στην τελευταία τιμή 96e αλλα μου είπαν ότι 8 κοβόταν στα 45e όσο έλεγε η απόδειξη

το θέμα είναι ότι χάλασα την 8600gt μου δίνουν μια 240(όχι palit που είχανε στο κατάστημα)και πάω να βγω κι από πάνω ζητώντας πιστωτικό στα 96e

οποτε μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν υπάρχει....

Οι χρόνοι παράδοσης έχουν αλλάξει όμως . Παλαιότερα σου έδιναν καινούργιο σε 2-3 μέρες . Τώρα στους 2 980Χ που έχω πάει πίσω μου έκαναν 1,5 εβδομάδα . Και τις 2 φορές με την ίδια δικαιολογία.....ότι δλδ θα παραγγείλουν από intel καινούργιο και όταν έρθει . Τους έπαιρνα τηλ. την επόμενη ημέρα και μου έλεγαν από αποθήκη παραγγείλαμε αλλά δεν υπάρχει απόθεμα όταν έρθει θα πάρετε . Έπαιρνα στα καπάκια στις πωλήσεις να διαπιστώσω αν έχει απόθεμα και μου έλεγαν πως έχει :hehe: Δεν λέω και 1,5 εβδομάδα που έκανε ΟΚ είναι, απλά 2 φορές οι ίδιες πανομοιότυπες δικαιολογίες μου φαίνονται ύποπτες . Ας μου ξεκαθαρίσουν από την αρχή τι θα γίνει γιατί καρφώνονται από μόνοι τους ότι λένε ψέματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν υπάρχει....

Οι χρόνοι παράδοσης έχουν αλλάξει όμως . Παλαιότερα σου έδιναν καινούργιο σε 2-3 μέρες . Τώρα στους 2 980Χ που έχω πάει πίσω μου έκαναν 1,5 εβδομάδα . Και τις 2 φορές με την ίδια δικαιολογία.....ότι δλδ θα παραγγείλουν από intel καινούργιο και όταν έρθει . Τους έπαιρνα τηλ. την επόμενη ημέρα και μου έλεγαν από αποθήκη παραγγείλαμε αλλά δεν υπάρχει απόθεμα όταν έρθει θα πάρετε . Έπαιρνα στα καπάκια στις πωλήσεις να διαπιστώσω αν έχει απόθεμα και μου έλεγαν πως έχει :hehe: Δεν λέω και 1,5 εβδομάδα που έκανε ΟΚ είναι, απλά 2 φορές οι ίδιες πανομοιότυπες δικαιολογίες μου φαίνονται ύποπτες . Ας μου ξεκαθαρίσουν από την αρχή τι θα γίνει γιατί καρφώνονται από μόνοι τους ότι λένε ψέματα :hehe:

να ρωτήσω....

πόσο έχουν 2 980Χ?

ποιος θα βάλει ελαφριά τη καρδία υπογραφή σε τέτοια αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now