Recommended Posts

Ρε psof, USE THE FORCE LUKE λέει, όχι USE THE OVERVOLTAGE :P

Πολλά V του έδωσες για τα 4.5GHz

Για εκεί θες 1.2 - 1.24V ανάλογα το κομμάτι ( εκτός και αν ο προηγούμενος του είχε δώσει 1.8V on air :P )

Link to comment
Share on other sites

και στο Ghz.gr τόσο έδωσε 1.4 για 4.8, αναφέρει κιόλας ότι με την stock ψύκτρα έπεφταν τα hz στα 3.9 και είχαν 60 βαθμούς με μια antec 620 στα 4.8 όσο o 8120 εν ώρα battlefied και 75 σε prie95

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όσοι πάρουνε αγοραστό retail CPU να είναι έξυπνοι και να παίξουνε με 1.1V για τα 4.2-4.4GHz ή 1.2V για να παίξουνε 4.5 - 4.8GHz.

Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Nice Job guyz!

θα το διαβασω αυριο καλυτερα με καφεδακι γιατι και εγω αυπνος ειμαι..:D

Παρτε για να συγκρίνετε αν και δεν είχα unlocked CPU για να ανεβασω συχνοτητα :P ουτε το mobo που ειχε η Intel επαιζε..οποτε εγιναν ολα σε P67.

Intel Core i7 3770 Review: Η επανάσταση των IvyBridge!

Link to comment
Share on other sites

Ρε psof, USE THE FORCE LUKE λέει, όχι USE THE OVERVOLTAGE :P

Πολλά V του έδωσες για τα 4.5GHz

Για εκεί θες 1.2 - 1.24V ανάλογα το κομμάτι ( εκτός και αν ο προηγούμενος του είχε δώσει 1.8V on air :P )

ha

Για δοκίμασε με τόσο που λες στο συγκεκριμένο κομμάτι και αν ανάψει εδώ είμαι :P

Anyway έβαλα τόσο γιατί ΙΜΟ αυτό είναι το max για κάποιον που θα παίξει σε αέρα. Βέβαια, αυτό εξαρτάται από τον χρήστη...εγώ και 1.5V θα έδινα...no prob!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παίδες για το review. Άψογη συνεργασία από όλους με απίστευτα καλό αποτέλεσμα.

Ο 3570 όπως και ο 3770 δεν με τρέλαναν με τις επιδόσεις. Μάλλον το Z68 με τον 2600Κ θα μείνει για λίγο καιρό ακόμα στο case.

@GeorgeVasil: Ωραίο το review φίλος. Πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει ο Sofos όλοι οι Ivy θα παίζουν μέχρι τα 4.8 με 5 σε καλό κομμάτι και το ρεύμα θα είναι πάντα τόσο μέρχι στους 95C για παραπάνω να στήσουν εδώ ένα LN2 τα παιδιά μπας και σπάσουμε το 8 του Nord :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει ο Sofos όλοι οι Ivy θα παίζουν μέχρι τα 4.8 με 5 σε καλό κομμάτι και το ρεύμα θα είναι πάντα τόσο μέρχι στους 95C για παραπάνω να στήσουν εδώ ένα LN2 τα παιδιά μπας και σπάσουμε το 8 του Nord :P

τα 8 του νορντ μην τα ξαναπιασεις στο στομα σου, ειδικα σε ιντελ ριβιου του σοφου.

(δεν το εχει ξεπερασει ακομα, πολλες φορες τα βραδια, σηκωνεται και κλαιει :()

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο review.

Μια παρατήρηση, τα χρώματα στις επεξηγήσεις του τί είναι τί ίσως να ήταν πιο σωστό να μπουν με τη σειρά και όχι ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

τα 8 του νορντ μην τα ξαναπιασεις στο στομα σου, ειδικα σε ιντελ ριβιου του σοφου.

(δεν το εχει ξεπερασει ακομα, πολλες φορες τα βραδια, σηκωνεται και κλαιει :()

so true :(

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε παίδες για το review. Άψογη συνεργασία από όλους με απίστευτα καλό αποτ?*λεσμα.

Ο 3570 όπως και ο 3770 δεν με τρ?*λαναν με τις επιδόσεις. Μάλλον το Z68 με τον 2600Κ θα μείνει για λίγο καιρό ακόμα στο case.

Η μετάβαση δεν αξίζει εκτός αν αναζήτας το τέλειο :P

Αξίζει να πάρεις Ivy μόνο αν φτιάχνεις τώρα νέο pc.

O Ιvy είναι ένας καθαρόαιμος benchocpu!

Link to comment
Share on other sites

ha

Για δοκίμασε με τόσο που λες στο συγκεκριμένο κομμάτι και αν ανάψει εδώ είμαι :P

Anyway έβαλα τόσο γιατί ΙΜΟ αυτό είναι το max για κάποιον που θα παίξει σε αέρα. Βέβαια, αυτό εξαρτάται από τον χρήστη...εγώ και 1.5V θα έδινα...no prob!

Άρα όπως είπα το κομματάκι που παίζατε έχει περάσει καλά προηγουμένως.

Οι περισσότεροι, ακόμα και οι 3770K με το HT on με 1.3V είναι stable @ 4.8 ( αν τον έχετε ακόμα κάντε μια δοκιμή, έχοντας τον CPU σταθερά στα 4.2GHz π.χ. τρέξτε τον με 1.05V, 1.1V, 1.15V, 1.2V, 1.3V, 1.35V, 1.4V σε αυτά τα MHz και δείτε πόσο πολύ επηρεάζει τις temps η παραμικρή αύξηση της τάσης.

Link to comment
Share on other sites

συγχαριτηρια και ευχαριστουμε για την παρουσιαση. Τωρα οσον αφορα τους ivy και εγω μπορω να πω οτι δεν μου εδωσαν την αισθηση οτι αξιζει η αλλαγη απο 2600Κ/2500Κ στον αντιστοιχο ivy ισως μονο για αυτους που ενδιαφερονται για τα ενσωματωμενα γραφικα ή χρησιμοποιουν το quicksync αρκετα. Εγω ηθελα καλυτερο overclocking potential πραγμα που δεν φαινετε να ισχυ σε 2-3 review που ειδα οποτε περιμενω καποιο νεο stepping ή αν δεν συμβει κατι του χρονου να ειμαστε καλα και να εχουμε τα χρηματα να παμε σε haswell που θα πιστευω θα πιασουν περισσοτερο τοπο τα χρηματα που τοσο δυσκολα πλεον μενουν για τετοιες πολυτελειες.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω 100%. Προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για τα ενσωματωμένα graphics μιας quadcore Intel desktop cpu των 200 και 300 ευρώ και απορώ γιατί δίνουν τόση σημασία, πρέπει να είναι τρελός κάποιος να δώσει 300 ευρώ για επεξεργαστή σε Desktop σύστημα για να τρέχει αποκλειστικά με ενσωματωμένα graphics, έπειτα τα 22nm της Intel είναι εντελώς ανώριμα και φαίνεται και στις θερμοκρασίες και στον λόγο volts/temps και το ipc με average γύρω στο 5% δεν προσφέρει κάτι το ουσιαστικό. Γνώμη μου ότι το chip λόγω του tuning της Intel στο ανώριμο, κατά την άποψη μου, για Desktop χρήση 22nm process απευθύνεται περισσότερο στα laptops και όχι στο Desktop. Όπως και εσύ θα περιμένω, με υγεία, τον Haswell που θα προσφέρει με το καλό και ώριμο 22nm process, καινούργια αρχιτεκτονική/pipeline, χαμηλότερες καταναλώσεις σε idle και Load από IB, νέα extensions AVX2, χαμηλότερο κόστος πλατφόρμας λόγω του integration των vrms, μεγαλύτερο δείκτη performance per watt από ότι σήμερα και "σοβαρά" ενσωματωμένα graphics στην κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει αλλά και τον περισσότερο κόσμο τουλάχιστον στην χρεοκοπημένη Ελλάδα και όχι πετσοκομμένα igps στους Core i3 όπως τώρα για να μην χαλάσει την μαγιονέζα στα πανάκριβα SKU της και χάσει κέρδη, όπως κάνει μέχρι τώρα. Για τον Mobile κόσμο το Tick της Intel είναι φοβερό και θα κάνει αίσθηση, για τον Desktop κόσμο, τίποτα το ιδιαίτερο, τα Tocks είναι πάντα ποιο ισχυρά κάνουν μεγαλύτερο θόρυβο και προσφέρουν περισσότερα, απλά θέλουν λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως είπα το κομματάκι που παίζατε έχει περάσει καλά προηγουμένως.

Οι περισσότεροι, ακόμα και οι 3770K με το HT on με 1.3V είναι stable @ 4.8 ( αν τον έχετε ακόμα κάντε μια δοκιμή, έχοντας τον CPU σταθερά στα 4.2GHz π.χ. τρέξτε τον με 1.05V, 1.1V, 1.15V, 1.2V, 1.3V, 1.35V, 1.4V σε αυτά τα MHz και δείτε πόσο πολύ επηρεάζει τις temps η παραμικρή αύξηση της τάσης.

Όχι, δεν το έχουμε ακόμα. Ναι, αυτό που λες θα ήταν ενδιαφέρον.

Βρε στα 4,5 που δοκίμαζα σαφώς παίζει και με λιγότερο αλλά όχι με auto. Σου λέω και πάλι πως έβαλα 1,4V γιατί είναι καλύτερο μέτρο σύγκρισης ΙΜΟ. Σίγουρα θα υπάρξουν και cpu που δεν θα παίζουν με 1,3V. Γι'αυτό εξάλλου προτίμησα να μην επεκταθώ στο θέμα o/c-temps...τα πάντα εξαρτώνται από το combination cpu και mobo. Όσο για τις temps απλά έγραψα πως θα είναι υψηλότερες που όντως είναι γιατί και εκεί έξαρτάται από τον cpu, την πάστα και την ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Και το πάτημα της ψύκτρας, και πολλά άλλα.

Το θέμα είναι να δούμε στα retail πως θα πάνε, και τι θα κάνει ο μέσος όρος των κομματιών σε oc & temps.

Κάτι μου λέει πως δεν θα είναι τόσο τραγική η διαφορά σε temps σε ένα ευρύ δείγμα κομματιών.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω ένα μπράβο για όλη την δουλειά, ειδικά στον Σοφοκλή που έφαγε όλο το ζόρι :P

Τα cpu πήγαιναν και ερχόντουσαν για να βγει η δουλειά!

Στα του Ivy τώρα, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα και ιδιαίτερα, αλλά είναι αναμενόμενο καθώς μιλάμε για die shrink των SB, οπότε έχουμε την ίδια ακριβώς αρχιτεκτονική. Από τις λίγες μέρες που τον είχα στα χέρια μου συμπέρανα πως ο 2500Κ δεν θα φύγει γρήγορα. Αυτά από την σκοπιά της απλής οικιακής χρήσης, γιατί αν μιλήσουμε για benching αλλάζει το θέμα.

Well done boys!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review, τίποτα το τρομερό τελικά..Νομίζω ήταν λίγο άδικη η σύγκριση με τον 3930k..και για την διαφορά απο το 2500 δεν αξίζει η μετάβαση..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, συγκρίναμε με τον 2500k και τον 3930k που είναι και οι 2 οι μεσαίοι cpus της σειράς τους. Έχουν λιγοτερη cache απ' ότι οι μεγάλοι οπότε αν συγκρίναμε με τον 2600k και με τον 3960X τα αποτελέσματα θα ήταν κάπως άδικα.

Θέλω να πιστεύω πως οι διαφορές του 3770k από 2600k και 3960Χ θα είναι αναλογικές με αυτές που έχουμε στο review μας.

Πάντως μου άρεσε πιο πολύ που είχαμε τον 3570k. Είναι ένας επεξεργαστής που αν τον μάθει ο κόσμος μπορεί να μοσχοπουλήσει. Περνάει σαν σταματημένο τον 2600k και απ' όσο έχω δει η διαφορά του από τον 3770k είναι μηδαμινή. Αν παίξει και γύρω στα 250 ευρώ τότε θα γίνει best seller!

Ο λόγος που δοκιμάσαμε τον 3930Κ έχει ειπωθεί απο τον Σοφοκλή στην 1η σελίδα! :)

Well Done σε όλο το team που έβγαλε το review! :T:

Me happy ! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review, τίποτα το τρομερό τελικά..Νομίζω ήταν λίγο άδικη η σύγκριση με τον 3930k..και για την διαφορά απο το 2500 δεν αξίζει η μετάβαση..

Φαντάζομαι ότι το λες από άποψη παραπάνω πυρήνων. Τον βάλαμε αφενός για να αποδείξουμε ότι ο Ivy σε μερικά benches τον κοιτάει κατάματα και σε αρκετά τον ξεπερνάει και αφετέρου να αποδείξουμε πως το "παρεξηγημένο" Χ79 έχει δύναμη που όμως χρησιμοποείται σε ορισμένες μόνο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now