Yoshi

Εκλογές 2012

Εκλογές 2012  

29 members have voted

  1. 1. Εκλογές 2012

    • ΠΑΣΟΚ
      3
    • ΝΔ
      2
    • ΚΚΕ
      1
    • ΣΥΡΙΖΑ
      6
    • ΛΑΟΣ
      0
    • Δημοκρατική Συμμαχία
      0
    • Κοινωνική Συμφωνία
      0
    • Ανεξάρτητοι Έλληνες
      7
    • Δημοκρατική Αριστερά
      3
    • Οικολόγοι Πράσινοι
      7


Recommended Posts

Ωραίο παραμυθάκι για πριν τον ύπνο.

Και εξηγώ.

Το πρόβλημα της ιδιωτικοποίησης σε έναν μονοπωλιακό τομέα τον ξέρουμε. Το να βρεις που πάσχει το σύστημα είναι το ευκολότερο.

The tricky part is, ποια είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα?

Α, ναι, ξέχασα, κανένας δεν πρότεινε λύση ώστε να αποφευχθούν αυτά.

Το πρόβλημα αυτό είναι, όλοι κάνουν του κουλτουριάδες τους αγωνιστές και τους φιλέλληνες αλλά δεν έχουν ένα σχέδιο για το πως θα λυθεί το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Επίσης, η ανάπτυξη που αναφέρεις που κολλάει?

Δεν αναφέρθηκε πουθενά το βίντεο για ανάπτυξη.

Μην συζητάμε πάλι ότι η ανάπτυξη είναι το δεύτερο πράγμα που θες για έξοδο από την κρίση. Το πρώτο είναι η σταθερότητα. Για να αρχίσει να ανακάμπτει η οικονομία της Ελλάδας, πρώτα θα πρέπει να υπάρξει σταθερότητα ώστε να ξεμουδιάσει η αγορά, όσο η οικονομία είναι στην ύφεση και στον φόβο των νέων μέτρων, μόνο βουτιά θα κάνει.

Την ανάπτυξη την αναφέρουν τα κόμματα.

Την λένε ανάπτυξη για να μην πουν: “θα ιδιωτικοποιείσουμε τα πάντα θα επιβάλουμε μισθούς Κίνας και γενικά θα κάνουμε τα πάντα μπας και στάξει λίγο ρευστό στη χώρα”.

Μια χαρά κολλάει.

Ανάπτυξη της Ελλάδας μέσα στην ε.ε. ΔΕΝ γίνεται, μιας και μέσω των κοινοτικών οδηγιών και κανόνων, η Ελλάδα απαγορεύεται να παράγει. Πρέπει να εισάγουμε τα πάντα. Έτσι ο πρωτογενής και δευτερογενής τομέας (παραγωγή και μεταποίηση) από την είσοδό μας στην εοκ το 1981 έχουν πάει στο διάολο. Αν τη δεκαετία του 80 πήγαινες σε δημόσιο σχολείο μπορεί να θυμάσαι τα πορτοκάλια και τις κομπόστες ροδάκινο που μας έδιναν τζάμπα, γιατί λόγω εοκ και “κοινής αγροτικής πολιτικής” όλη η παραγωγή πήγαινε στις χωματερές. Τα ίδια λίγο πολύ έγιναν σε όλους τους τομείς της παραγωγής. Και μη νομίζεις πως αυτά είναι αρχαία ιστορία. Πριν 3-4 χρόνια μας η ε.ε. μας επέβαλε το κλείσιμο τον περισσότερων εργοστασίων ζάχαρης. Απο κει που εξάγαμε ζάχαρη, τώρα ίσα ίσα που καλύπτουμε τις ανάγκες μας. Και αυτό σε μια περίοδο που η τιμή της ζάχαρης παγκοσμίως έχει σπάσει ρεκόρ; Τυχαίο; Πες μου εσύ.

Για να μην πολυλογώ, αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτή η ανάπτυξη που πιπιλάνε όλη την ώρα δεν πρόκειται να έρθει ποτέ όσο μένουμε στην ευρωζώνη. Μόνο ανάπτυξη στυλ Κίνας.

Κατά τ άλλα, η σταθερότητα είναι καλή. Ειδικά αν είσαι τραπεζίτης, βιομήχανος ή εφοπλιστής. 40 χρόνια σταθερότητας μας έφεραν εδώ.

Υγιείς επενδύσεις δεν γίνονται στην Ελλάδα, όχι λόγω αστάθειας. Δεν γίνονται λόγο της γραφειοκρατίας και των διάφορων νταβατζήδων.

Μόνο μια ριζική αλλαγή πορείας, πολιτικής και προσώπων μπορεί να φέρει την Ελλάδα σε θέση να έχει μια υγιή οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Την ανάπτυξη την αναφέρουν τα κόμματα.

Την λένε ανάπτυξη για να μην πουν: “θα ιδιωτικοποιείσουμε τα πάντα θα επιβάλουμε μισθούς Κίνας και γενικά θα κάνουμε τα πάντα μπας και στάξει λίγο ρευστό στη χώρα”.

Μια χαρά κολλάει.

Ανάπτυξη της Ελλάδας μέσα στην ε.ε. ΔΕΝ γίνεται, μιας και μέσω των κοινοτικών οδηγιών και κανόνων, η Ελλάδα απαγορεύεται να παράγει. Πρέπει να εισάγουμε τα πάντα. Έτσι ο πρωτογενής και δευτερογενής τομέας (παραγωγή και μεταποίηση) από την είσοδό μας στην εοκ το 1981 έχουν πάει στο διάολο. Αν τη δεκαετία του 80 πήγαινες σε δημόσιο σχολείο μπορεί να θυμάσαι τα πορτοκάλια και τις κομπόστες ροδάκινο που μας έδιναν τζάμπα, γιατί λόγω εοκ και “κοινής αγροτικής πολιτικής” όλη η παραγωγή πήγαινε στις χωματερές. Τα ίδια λίγο πολύ έγιναν σε όλους τους τομείς της παραγωγής. Και μη νομίζεις πως αυτά είναι αρχαία ιστορία. Πριν 3-4 χρόνια μας η ε.ε. μας επέβαλε το κλείσιμο τον περισσότερων εργοστασίων ζάχαρης. Απο κει που εξάγαμε ζάχαρη, τώρα ίσα ίσα που καλύπτουμε τις ανάγκες μας. Και αυτό σε μια περίοδο που η τιμή της ζάχαρης παγκοσμίως έχει σπάσει ρεκόρ; Τυχαίο; Πες μου εσύ.

Για να μην πολυλογώ, αυτό που θέλω να πω είναι πως αυτή η ανάπτυξη που πιπιλάνε όλη την ώρα δεν πρόκειται να έρθει ποτέ όσο μένουμε στην ευρωζώνη. Μόνο ανάπτυξη στυλ Κίνας.

Κατά τ άλλα, η σταθερότητα είναι καλή. Ειδικά αν είσαι τραπεζίτης, βιομήχανος ή εφοπλιστής. 40 χρόνια σταθερότητας μας έφεραν εδώ.

Υγιείς επενδύσεις δεν γίνονται στην Ελλάδα, όχι λόγω αστάθειας. Δεν γίνονται λόγο της γραφειοκρατίας και των διάφορων νταβατζήδων.

Μόνο μια ριζική αλλαγή πορείας, πολιτικής και προσώπων μπορεί να φέρει την Ελλάδα σε θέση να έχει μια υγιή οικονομία.

Ωραία όλα αυτά και δεν μπορώ να τα αμφισβητήσω γιατί δεν έχω γνώση στα συγκεκριμένα θέματα, αλλά υπάρχουν επίσημα έγραφα για αυτά ?

Σε ρωτάω γιατί λες ότι η ΕΕ στο ορίζει ότι θα έπρεπε να σταματήσεις την παραγωγή που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν επίσημα σε έγραφα.

Υποστηρίζεις την έξοδο από την ΕΕ, ωραία, ας πούμε ότι γίνεται, μετά όμως τι?

Το είπα και πιο πάνω, το να λες κάτι χωρίς σχέδιο λύσης του προβλήματος, είναι αυτό που κάνουν όλοι οι πολιτικοί.

Link to comment
Share on other sites

επισης λενε οτι η Ελλαδα κατα 99.5 θα μπορουσε να ητανε αυτονομη.. (δεν θυμαμαι την λεξη αλλα σημαινει οτι το 99.5 που χρειαζεται και καταναλωνει εχει την δυνατοτητα να το παραγει χωρις εισαγωγες)

η θεωρια με την πραξη ομως απεχει τουλαχιστον δεκαετιες

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά και δεν μπορώ να τα αμφισβητήσω γιατί δεν έχω γνώση στα συγκεκριμένα θέματα, αλλά υπάρχουν επίσημα έγραφα για αυτά ?

Σε ρωτάω γιατί λες ότι η ΕΕ στο ορίζει ότι θα έπρεπε να σταματήσεις την παραγωγή που σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν επίσημα σε έγραφα.

Υποστηρίζεις την έξοδο από την ΕΕ, ωραία, ας πούμε ότι γίνεται, μετά όμως τι?

Το είπα και πιο πάνω, το να λες κάτι χωρίς σχέδιο λύσης του προβλήματος, είναι αυτό που κάνουν όλοι οι πολιτικοί.

επισης λενε οτι η Ελλαδα κατα 99.5 θα μπορουσε να ητανε αυτονομη.. (δεν θυμαμαι την λεξη αλλα σημαινει οτι το 99.5 που χρειαζεται και καταναλωνει εχει την δυνατοτητα να το παραγει χωρις εισαγωγες)

η θεωρια με την πραξη ομως απεχει τουλαχιστον δεκαετιες

@AN7

Σίγουρα θα υπάρχουν έγγραφα, αλλά δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμα για τους πολίτες. Αν έχεις όμως κάποιον γνωστό ή φίλο ή συγγενή που να είναι αγρότης ή ψαράς π.χ. και ρωτήσεις για τις επιδοτήσεις που έχει πάρει για να καταστρέψει τις καλλιέργειες ή για να καταστρέψει το ψαροκάικο θα καταλάβεις. Και φυσικά νομίζω πως μπορείς να το καταλάβεις απ το γεγονός ότι αν πας στα μεγάλα super market θα δεις άπειρα γεωργικά προϊόντα τα οποία εισάγονται. Λεμόνια Αργεντινής, σκόρδα Κίνας, φακές Αιγύπτου και πάει λέγοντας. Ούτε για τα εργοστάσια ζάχαρης ξέρω που να βρω επίσημα έγγραφα, αλλά υπάρχουν πολλά άρθρα και ειδήσεις της εποχής πάνω στο θέμα. Αγρότης: Σε οριστικό «κλείσιμο» οδηγούνται τα εργοστάσια ζάχαρης Λάρισα: Έκλεισε το γνωστό εργοστάσιο ζάχαρης

Λές: μετά τι; Τι θα κάνουμε αν βγούμε απ το ?; Θα γυρίσουμε στις σπηλιές, θα ντυνόμαστε με δέρματα, και θα ζεσταινόμαστε με σβουνιές. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά πριν το 2002 υπήρχε Ελλάδα. Η τρομοκρατία που σπέρνουν οι πολιτικοί πως δήθεν αν βγούμε απ το ? θα αδειάσουν τα ράφια, θα στερέψει το πετρέλαιο και θα γεννάν αβγά τα κοκόρια είναι απλά αυτό. Τρομοκρατία. Για να κρατηθούν στις θέσεις τους θα πουν τα πάντα. Φυσικά και θα υπάρξει ένα μικρό διάστημα που δεν θα είναι εύκολο, αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες που θα χρειαστούν για να γίνει η μετάβαση, να κλείσουμε εμπορικές συμφωνίες κλπ. Σε σύγκριση με τις δεκαετίας φτώχειας και λιτότητας που έχουμε τώρα μπροστά μας δεν είναι τίποτα.

Λες για έλλειψη σχεδίου και με ταυτίζεις με τους πολιτικούς. Εγώ δεν σε προσέβαλα ;D

Δες λοιπόν ένα σχέδιο.

Η Ελλάδα ήταν από παλιά μια αγροτική χώρα. Αυτό γιατί ενώ έχουμε το μειονέκτημα να είμαστε κυρίως ορεινή χώρα, έχουμε τέτοιες κλιματικές συνθήκες που ευνοούν τις καλλιέργειες σε πολύ μεγάλο βαθμό. Έτσι η απόδοση /στρέμμα είναι τέτοια που μας επιτρέπει όχι μόνο να έχουμε εμείς να φάμε αλλά να μπορούμε και να εξάγουμε προϊόντα άριστης ποιότητας. Αυτό, τα τελευταία χρόνια ειδικά, είναι τεράστιο πλεονέκτημα γιατι λόγω διαφόρων παραγόντων (αύξηση πληθυσμού, αλλαγή καλλιεργειών παγκοσμίως με σκοπό την παραγωγή βιοκαυσίμων κα) έχουν ανεβάσει τις τιμές των γεωργικών και κτηνοτροφικών προϊόντων στα ύψη.

Για τον τουρισμό δεν χρειάζεται να πω τίποτα, τα ξέρουμε όλοι.

Μας λένε πως έχουμε πετρέλαια. Εγώ δεν πιστεύω πως έχουμε. Κι αν έχουμε καλό θα ταν να τ αφήσουμε εκεί που είναι. Προτιμώ να μην έχω στον ήλιο μοίρα από μια πετρελαιοκηλίδα σε μια κλειστή θάλασσα σαν τη δική μας.

Έχουμε όμως άλλα πράγματα. Αλουμίνιο, χαλκό, χρυσό, σπάνιες γαίες. Πρώτες ύλες χρησιμότατες και σε πολλές περιπτώσεις πανάκριβες. Να σε προλάβω και να σου πώ πως δεν εκμεταλλευόμαστε σχεδόν τίποτα απ όλα αυτά.

Έχουμε ήλιο και αέρα για συμφέρουσα παραγωγή ενέργειας αρκετή για μας και για εξαγωγή. Σκέψου μόνο, πως η Γερμανία παράγει το 25-30% της ενέργειας που καταναλώνει απο ηλιακή ενέργεια.

Μπορώ να γράφω για ώρες, αλλά τον κόβω πως έχεις ήδη βαρεθεί.

Το συμπέρασμα είναι πως οι Σαμαράδες και οι Βενιζέλοι πουλάνε τρόμο και ψέμα για να κρατηθούν στην εξουσία και οι Ευρωπαίοι φίλοι τους κάνουν το ίδιο γιατί θέλουν αυτούς σε αυτές τις θέσεις για να κάνουν τη δουλειά τους.

Αυτή η Ευρώπη δυστυχώς δεν είναι το όνειρο της Ευρώπης των λαών, της ισότητας, της αδελφοσύνης και της ευημερίας που μας πουλήσαν.

Είναι μια Ευρώπη των αφεντικών και της εκμετάλλευσης όπως την ονειρεύτηκε ο Χίτλερ.

@Yoshi

Μιλάς μάλλον για τη τακτικη μελέτη της ΠΑΣΕΓΕΣ για την αυτάρκεια σε γεωργικά προϊόντα. Η μελέτη αναφέρεται στο 2010 και μιλάει για μέσο όρο επάρκειας στο 94%. Η αλήθεια είναι ίσως καλύτερη μιας και το 2010 ήταν μια χρονιά πολύ κακή, όχι από άποψη κλίματος και σοδειών, όσο γιατί ήταν η τελευταία χρονιά σε μια σειρά δεκαετιών που η αγροτική απασχόληση μειωνόταν συνεχώς. Τώρα, που λόγο κρίσης, όλο και περισσότεροι άνθρωποι γυρνάνε στην επαρχεία, η αγροτική παραγωγή πιθανότατα θα αρχίσει, έστω και σιγά σιγά, να ανεβαίνει.

Αυτά. Σας έπρηξα, το ξέρω. :D

Link to comment
Share on other sites

@AN7

Σίγουρα θα υπάρχουν έγγραφα, αλλά δεν ξέρω αν είναι διαθέσιμα για τους πολίτες. Αν έχεις όμως κάποιον γνωστό ή φίλο ή συγγενή που να είναι αγρότης ή ψαράς π.χ. και ρωτήσεις για τις επιδοτήσεις που έχει πάρει για να καταστρέψει τις καλλιέργειες ή για να καταστρέψει το ψαροκάικο θα καταλάβεις. Και φυσικά νομίζω πως μπορείς να το καταλάβεις απ το γεγονός ότι αν πας στα μεγάλα super market θα δεις άπειρα γεωργικά προϊόντα τα οποία εισάγονται. Λεμόνια Αργεντινής, σκόρδα Κίνας, φακές Αιγύπτου και πάει λέγοντας. Ούτε για τα εργοστάσια ζάχαρης ξέρω που να βρω επίσημα έγγραφα, αλλά υπάρχουν πολλά άρθρα και ειδήσεις της εποχής πάνω στο θέμα. Αγρότης: Σε οριστικό «κλείσιμο» οδηγούνται τα εργοστάσια ζάχαρης Λάρισα: Έκλεισε το γνωστό εργοστάσιο ζάχαρης

Λες για έλλειψη σχεδίου και με ταυτίζεις με τους πολιτικούς. Εγώ δεν σε προσέβαλα ;D

Δες λοιπόν ένα σχέδιο.

Η Ελλάδα ήταν από παλιά μια αγροτική χώρα. Αυτό γιατί ενώ έχουμε το μειονέκτημα να είμαστε κυρίως ορεινή χώρα, έχουμε τέτοιες κλιματικές συνθήκες που ευνοούν τις καλλιέργειες σε πολύ μεγάλο βαθμό. Έτσι η απόδοση /στρέμμα είναι τέτοια που μας επιτρέπει όχι μόνο να έχουμε εμείς να φάμε αλλά να μπορούμε και να εξάγουμε προϊόντα άριστης ποιότητας. Αυτό, τα τελευταία χρόνια ειδικά, είναι τεράστιο πλεονέκτημα γιατι λόγω διαφόρων παραγόντων (αύξηση πληθυσμού, αλλαγή καλλιεργειών παγκοσμίως με σκοπό την παραγωγή βιοκαυσίμων κα) έχουν ανεβάσει τις τιμές των γεωργικών και κτηνοτροφικών προϊόντων στα ύψη.

Για τον τουρισμό δεν χρειάζεται να πω τίποτα, τα ξέρουμε όλοι.

Το δεύτερο λινκ δεν ανοίγει.

Αν θυμάμαι καλά, για αυτό τον λόγο υπήρχαν επιδοτήσεις ώστε να αλλαχτούν οι παραγωγές των αγροτών σε κάτι άλλο. Τι τις έκαναν τις επιδοτήσεις? Σίγουρα όχι αλλαγή καλλιέργειας.

Σε μια αναζήτηση που έκανα βρήκα κάποια links.

ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Αλλάζουν όλα για τις αγροτικές επιδοτήσεις από το 2014 | οικονομια | v2.imerisia.gr

Capitalinvest.gr – & - ,

Κάθισα και τα διάβασα λίγο στα γρήγορα. Δες τα ποσά και τις επιδοτήσεις και για ποιο λόγο δίνουν.

Λές: μετά τι; Τι θα κάνουμε αν βγούμε απ το ?; Θα γυρίσουμε στις σπηλιές, θα ντυνόμαστε με δέρματα, και θα ζεσταινόμαστε με σβουνιές. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά πριν το 2002 υπήρχε Ελλάδα. Η τρομοκρατία που σπέρνουν οι πολιτικοί πως δήθεν αν βγούμε απ το ? θα αδειάσουν τα ράφια, θα στερέψει το πετρέλαιο και θα γεννάν αβγά τα κοκόρια είναι απλά αυτό. Τρομοκρατία. Για να κρατηθούν στις θέσεις τους θα πουν τα πάντα. Φυσικά και θα υπάρξει ένα μικρό διάστημα που δεν θα είναι εύκολο, αλλά μιλάμε για μερικούς μήνες που θα χρειαστούν για να γίνει η μετάβαση, να κλείσουμε εμπορικές συμφωνίες κλπ. Σε σύγκριση με τις δεκαετίας φτώχειας και λιτότητας που έχουμε τώρα μπροστά μας δεν είναι τίποτα.

Πλάκα κάνεις έτσι? μερικούς μήνες?

Αν είναι μια 10ετία, καλά θα είναι, βσκ όχι απλά καλά, άριστα.

Μας λένε πως έχουμε πετρέλαια. Εγώ δεν πιστεύω πως έχουμε. Κι αν έχουμε καλό θα ταν να τ αφήσουμε εκεί που είναι. Προτιμώ να μην έχω στον ήλιο μοίρα από μια πετρελαιοκηλίδα σε μια κλειστή θάλασσα σαν τη δική μας.

Έχουμε όμως άλλα πράγματα. Αλουμίνιο, χαλκό, χρυσό, σπάνιες γαίες. Πρώτες ύλες χρησιμότατες και σε πολλές περιπτώσεις πανάκριβες. Να σε προλάβω και να σου πώ πως δεν εκμεταλλευόμαστε σχεδόν τίποτα απ όλα αυτά.

Έχουμε ήλιο και αέρα για συμφέρουσα παραγωγή ενέργειας αρκετή για μας και για εξαγωγή. Σκέψου μόνο, πως η Γερμανία παράγει το 25-30% της ενέργειας που καταναλώνει απο ηλιακή ενέργεια.

Μπορώ να γράφω για ώρες, αλλά τον κόβω πως έχεις ήδη βαρεθεί.

Συμφωνούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο λινκ δεν ανοίγει.

Αν θυμάμαι καλά, για αυτό τον λόγο υπήρχαν επιδοτήσεις ώστε να αλλαχτούν οι παραγωγές των αγροτών σε κάτι άλλο. Τι τις έκαναν τις επιδοτήσεις? Σίγουρα όχι αλλαγή καλλιέργειας.

Σε μια αναζήτηση που έκανα βρήκα κάποια links.

ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

Αλλάζουν όλα για τις αγροτικές επιδοτήσεις από το 2014 | οικονομια | v2.imerisia.gr

Capitalinvest.gr – & - ,

Κάθισα και τα διάβασα λίγο στα γρήγορα. Δες τα ποσά και τις επιδοτήσεις και για ποιο λόγο δίνουν.

Πλάκα κάνεις έτσι? μερικούς μήνες?

Αν είναι μια 10ετία, καλά θα είναι, βσκ όχι απλά καλά, άριστα.

Συμφωνούμε :)

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝΔΡΟΛΙΒΑΝΟΥ ΚΑΙ ΘΥΜΑΡΙΟΥ

ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΡΙΓΑΝΗΣ, ΛΕΒΑΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΤΑΣ

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ - ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝΤΡΟΥ ΡΟΔΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΤΡΟΦΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ

ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ – ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Τι παρατηρείς σε όλα αυτά τα προγράμματα; Κανένα από αυτά τα προϊόντα δεν είναι φαΐ. Είναι τα γύρω γύρω απ το φαΐ. Στις διεθνείς αγορές, αυτά που ανεβαίνουν είναι τα λαχανικά, τα φρούτα, τα δημητριακά, τα όσπρια, η ζάχαρη και πάει λέγοντας. Και αυτό συμβαίνει γιατί τεράστιες αγορές (Ινδία Κίνα) έχουν αρχίσει να εισάγουν τέτοια προϊόντα.

Οι επιδοτήσεις φυσικά και δεν έγιναν διαφορετικές καλλιέργειες. Έγιναν “μερτσεντέ και σαμπάνιες σε σκυλάδικα. Δεν ήταν ποτέ ο σκοπός τους να γίνουν καλλιέργειες παρά μόνο στα λόγια. Γενικά τα τελευταία 30 χρόνια όλες οι κυβερνήσεις έκαναν τα πάντα για να μετατραπεί η χώρα από οικονομία παραγωγής σε οικονομία υπηρεσιών.

Όσο για τα χρόνια που λες, δες το παράδειγμα άλλων χωρών που ακολούθησαν τέτοιες διαδικασίες. Το πιό ταιριαστό παράδειγμα (κυρίως λόγω της έλλειψης δικού της νομίσματος) είναι νομίζω η Αργεντινή, η οποία αφού χρεοκόπησε το 2002 και απαγκίστρωσε το πέσο απ το δολάριο, είχε 1 χρόνο ύφεση, 1 χρόνο πολύ μικρή ανάπτυξη και από τότε και μετά άλλα 8 χρόνια ανάπτυξης με φανταστικούς ρυθμούς. Παγκόσμιοι δείκτες ανάπτυξης - Public Data Explorer της Google

Κοίτα στον πίνακα πόσο επηρεάστηκε η ανάπτυξη της Αργεντινής απ την κρίση που ξέσπασε το 2008.

Ξέρεις γιατί επηρεάστηκε ελάχιστα; Γιατί η Αργεντινή “δεν μπορεί να βγεί για δανεισμό στις αγορές”, και έτσι οι διακυμάνσεις τον επιτοκίων την αφήνουν παγερά αδιάφορη.

Αυτό όμως το λένε οι πολιτικοί και τα κανάλια δήθεν για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Ok, κλασικό το παράδειγμα της Αργεντινής. Βέβαια με μια δυναμικότητα που δεν έχει καμιά επαφή με την Ελλάδα, μιλάμε για 4απλάσιο πληθυσμό και 20 φορές την έκταση της Ελλάδας έτσι.

Είχε δικό της νόμισμα που απλά το απαγκίστρωσε από το δολλάριο.

Όταν είσαι στην EE που τα 17 από τα 27 έχουν το ? σαν νόμισμα και επίσης με εσωτερικά οικονομικά προβλήματα στην ΕΕ.

Άμα κάνεις να φύγεις ΑΥΤΗ τη στιγμή, παίζει κι όλας να μην σε μποϊκοτάρουν τα άλλα κράτη μέλη και στο τέλος θα βρεθεί να σε βοηθήσει κάποιος που μπορεί να σου ζητήσει να αλλάξεις και την σημαία σου.

Δεν είναι απλά τα πράγματα ρε παιδιά.

Σίγουρα κανείς δεν κερδίζει χωρίς να πάρει ρίσκο αλλά το θέμα είναι να έχεις εξαντλήσει όλες σου τις ασφαλείς επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει ο Καμμένος με την ΝΔ σύνολο 30-32% και τελείωσε το θέμα... Θα παρθούν όλες οι αποφάσεις που θέλει η ο Σόιμπλε και το Βερολίνο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Sofo.. δεν το ξέρεις? Ο Καμμένος είναι πολύ σωστός τύπος ΝΟΤ.. δεν θα κάνει κάτι τέτοιο! Περίμενε το...

Εδώ ο Σύριζα πάει για δεύτερο κόμμα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now