Astalavista

Τι πληκτρολόγιο έχετε;

Τι είδους πληκτρολόγιο έχετε;  

60 members have voted

  1. 1. Τι είδους πληκτρολόγιο έχετε;

    • Mechanical / Cherry MX
      22
    • Topre
      0
    • Μεμβράνης
      22
    • Το φτηνότερο δυνατό.
      9
    • Άλλο...
      7


Recommended Posts

Το τελευταίο καιρό μια μεγάλη "έκρηξη" έχει εξαπλωθεί στον χώρο των περιφερειακών. Την ώρα που το Gaming έχει ανοδική πορεία, οι εταιρίες έχουν διαπιστώσει πως το hot selling point είναι να δημιουργήσουν και να προσφέρουν στην αγορά προϊόντα που αφορούν την βελτίωση την εμπειρίας του Gaming. Gaming ποντίκια, πληκτρολόγια, headset και λοιπά περιφερειακά και αξεσουάρ έχουν κατακλύσει την αγορά! Ξάφνου, ελέω σκληρού ανταγωνισμού, η ποιότητα των περιφερειακών ανέβηκε σε επίπεδο.

Μια από τις "επιπτώσεις" αυτού του ανταγωνισμού ήταν η εξάπλωση των μηχανικών πληκτρολογίων. Σαν τεχνολογία δεν είναι καινούρια - ποιος θα ξεχάσει τα αλησμόνητα Model M της IBM άλλωστε. Μέχρι πρόσφατα όμως, οι επιλογές δεν ήταν αρκετές όσον αφορά το είδος του μηχανικού πληκτρολογίου. Πλέον έχουμε τόσες επιλογές, ώστε κανένας να βρίσκει σχεδόν όλων των ειδών Cherry MX switches σε αρκετές από τις λύσεις της αγοράς. Πλέον, το μηχανικό πληκτρολόγιο αποτελεί ένα από τα πιο "hot" αξεσουάρ για τον Gamer, αλλά και γενικότερα για τον χρήστη που επιθυμεί υψηλότερη ποιότητα πληκτρολόγησης σε σχέση με τα απλά και φτηνά πληκτρολόγια μεμβράνης.

Δεν είναι όμως μόνο τα μηχανικά πληκτρολόγια αυτά που κάνουν την διαφορά. Εξάλλου, στόχος τους είναι να βελτιώσουν την εμπειρία του χειρισμού και της καθημερινότητας, από το να δώσουν +5 skill points στον εαυτό σας! Έχουν δημιουργηθεί όμως και άλλες κατηγορίες, όπως τα Topre, τα μεμβράνης που έχουν παρόμοια αίσθηση με τα μηχανικά, και τα απλά Gaming πληκτρολόγια μεμβράνης που διαθέτουν άλλες λειτουργίες (Backlight, n-key rollover).

Εσείς τι πληκτρολόγιο έχετε; (Bonus points: Post your photo!)

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τίποτα από τις επιλογές στη ψηφοφορία

έχω όμως το Logitech Wave Wireless (καντε κλικ στην εικόνα για πιο μεγάλη φωτο)

8983132.jpg

Edited by Fladramon
Link to comment
Share on other sites

τα topre ειναι ακριβοτερα απο τα cherry μηχανικα αρα δεν στεκει η προταση

Και επειδή δεν είναι όλα τα πορτοφόλια διαθέσιμα να πληρώσουν το έξτρα κόστος των μηχανικών πληκτρολογίων. Για το λόγο αυτό έχουν δημιουργηθεί και άλλες κατηγορίες, όπως τα Topre, τα μεμβράνης που......

στο concept τωρα, εχω Steelseries 6GV2 (Cherry MX Black)

2305130d831a7378.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό μεμβράνης Microsoft... Θα ήθελα μηχανικό αλλά δεν ξέρω εάν θα μπορώ να γράφω όσο γρήγορα γράφω στο απλό μεμβράνης!

Θα γράφεις με την διπλάσια ταχύτητα..εντάξει υπερβάλω..αλλά θα γράφεις πολύ γρηγορότερα..

Δεν έχω ιδέα τι είναι τα Topre αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει π είναι τόσο ακριβά!

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό μεμβράνης Microsoft... Θα ήθελα μηχανικό αλλά δεν ξέρω εάν θα μπορώ να γράφω όσο γρήγορα γράφω στο απλό μεμβράνης!

Εγω εχω αυτο

G11.jpg

Αλλα και αυτο δεν θα με χαλαγε ουτε εσενα εχει cherry mx red οτι πιο κοντα σε μεμβρανης σε ποιοτητα μηχανικου

image_229.jpg

G11.jpg

image_229.jpg

G11.jpg

image_229.jpg

G11.jpg.4377c331a5a0ef7deeedaef2e535a335

image_229.jpg.98447327bdec8230616367af83

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό Microsoft Wired Keyboard 600 με το οποίο γράφω αρκετά γρήγορα όταν χρειάζεται!

Τα ιδανικά για εμένα όμως είναι τα πληκτρολόγια τύπου laptop, δε χορταίνω να γράφω!

Link to comment
Share on other sites

logitech-g15-lit.jpg

Logitech g15 και για μένα.

Είναι gaming (gaming keys rollover), έχει backlit για να βλέπω το βράδυ, είναι σκυλί αθάνατο (ούτε θυμάμαι πόσο το έχω λιώσει) και το κυριότερο δεν ακούγεται το βράδυ. Είναι και εξαιρετικό στο άπειρο word processing που κάνω για τη δουλειά.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο μηχανικό, αλλά δυστυχώς θα πάει πακέτο με παντόφλα (από τη σύζυγο...) λόγω θορύβου (το βράδυ κυρίως)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now