esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μα σε τι χώρα ζούμε?

Να θέλεις να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα να βάλει χρήμα και να σου ζητάνε τον ωροσκόπο σου και το νούμερο παπουτσιού της γιαγιάς της κοπέλας σου!

Είναι αυτά λογικά πράγματα?

PS. Άλλαξα ζελατίνα στο iPhone 5S μου μετά απο 1 χρόνο που το είχα με την μαμά που ήταν και χοντρή!

Σαν να πήρα νέο κινητό νιώθω! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

θα το ψησεις για 6αρι [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] ?

Όχι ακόμα ρε φίλε. Λυπάμαι το 5S που από το Day 1 το προσέχω πάρα πολύ και δεν πάει

η ψυχή μου να το δώσω 300-350? για να πάρω 6άρι!

Θα το δώ πρώτα και εάν με τρελάνει θα το σκεφτώ.

Εσύ το ψήνεις για πλαστική στήθους?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα ρε φίλε. Λυπάμαι το 5S που από το Day 1 το προσέχω πάρα πολύ και δεν πάει

η ψυχή μου να το δώσω 300-350? για να πάρω 6άρι!

Θα το δώ πρώτα και εάν με τρελάνει θα το σκεφτώ.

Εσύ το ψήνεις για πλαστική στήθους?

Όχι ακόμα ρε φίλε. Λυπάμαι το τωρινό που από το Day 1 το προσέχω πάρα πολύ και δεν πάει

η ψυχή μου να το δώσω 3000-5000? για να το μεγαλώσω μονο!

Θα το δώ πρώτα και εάν με τρελάνει θα το σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μα σε τι χώρα ζούμε?

Να θέλεις να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα να βάλει χρήμα και να σου ζητάνε τον ωροσκόπο σου και το νούμερο παπουτσιού της γιαγιάς της κοπέλας σου!

Είναι αυτά λογικά πράγματα?

Έχω μια κάρτα Alphabank που δε χρησιμοποιώ, αλλά έχει υπόλοιπο. Όταν άλλαξα σπίτι, πήγα να τους δηλώσω αλλαγή διεύθυνσης. Τα ίδια.

Έκανα φασαρία, αρνήθηκα να τους τα δώσω, γιατί είναι προσωπικά δεδομένα και σε καμία περίπτωση δεν τους χρειάζονται για να αλλάξω διεύθυνση αλληλογραφίας.

Μου είπαν ότι είναι εντολή από την ΤτΕ.

Της εξήγησα ότι η ΤτΕ δεν είναι το κράτος, ούτε ο νόμος, είναι μια ιδιωτική εταιρία, Α.Ε., που διοικεί τις τράπεζες κι όχι εμένα.

Ήρθε και ο διευθυντής, μου είπε τα ίδια, του είπα τα ίδια.

Αποτελέσμα, δεν άλλαξα διεύθυνση αλληλογραφίας, οι λογαριασμοί πάνε στο παλιό σπίτι, δεν τους πληρώνω εδώ και μήνες και τώρα με ψάχνουν για εξώδικο.

Εκείνοι θα χάσουν, γιατί πλέον θα το πάω δικαστικά και οι τόκοι τους είναι παράνομοι, οπότε θα γλιτώσω και χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις φίλο δικηγόρο και τα κάνεις αυτά όμως...εγώ δεν έχω :P

Και συγνώμη κιόλας αλλά μπερδέυτηκα.

Αφού εσύ άλλαξες διέυθυνση, αυτοί από που θα έπρεπε να το μάθουν για να σου στέλνουν σωστά τους λογαριασμούς?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις φίλο δικηγόρο και τα κάνεις αυτά όμως...εγώ δεν έχω :P

Και συγνώμη κιόλας αλλά μπερδέυτηκα.

Αφού εσύ άλλαξες διέυθυνση, αυτοί από που θα έπρεπε να το μάθουν για να σου στέλνουν σωστά τους λογαριασμούς?

Φίλο δεν έχω, αλλά τα λεφτά που θα πάρει είναι λιγότερα από αυτά που ζητάει παράνομα η τράπεζα.

Αυτό λέω, ότι πήγα να τους δηλώσω την αλλαγή και δεν τους έφτανε πλέον ο λογαριασμός ΔΕΗ/Σταθερού τηλεφώνου, αλλά ήθελαν ένα κάρο χαρτιά για μια απλή αλλαγή. Εκείνοι δεν τη δέχθηκαν, εμένα στα @@ μου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ μια φορά στη Eurobank να ανοίξω λογαριασμό για να τον χρησιμοποιήσω για paypal και δεν ανοίγουν πλέον αν δεν αποδείξεις ότι έχεις εισόδημα!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ μια φορά στη Eurobank να ανοίξω λογαριασμό για να τον χρησιμοποιήσω για paypal και δεν ανοίγουν πλέον αν δεν αποδείξεις ότι έχεις εισόδημα!

κυπρου/πειραιως δοκιμασε

βσκ η κυπρου παιζει να ητανε η πιο "τιμια" τραπεζα ever

Link to comment
Share on other sites

Φίλο δεν έχω, αλλά τα λεφτά που θα πάρει είναι λιγότερα από αυτά που ζητάει παράνομα η τράπεζα.

Αυτό λέω, ότι πήγα να τους δηλώσω την αλλαγή και δεν τους έφτανε πλέον ο λογαριασμός ΔΕΗ/Σταθερού τηλεφώνου, αλλά ήθελαν ένα κάρο χαρτιά για μια απλή αλλαγή. Εκείνοι δεν τη δέχθηκαν, εμένα στα @@ μου.

Τώρα το έπιασα :D /my bad

Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς που άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό, πέρα από τα τυπικά και μια κατάθεση 10? για την prepaid, δεν μου είπαν κάτι το υπερβολικό/παράξενο.

Πέρα απ' ότι μου πλασάρανε μια προσφορά για κάρτα υγείας/ασφάλεια και με σπαμμάρανε για κανα δυο μήνες γιατί τους είπα το κλασσικό "θα το σκεφτώ".

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να έχουν πλήρες και ενημερωμένο KYC (Know Your Customer) για κάθε πελάτη. Δεν έχουν ορέξεις για μουρμούρες αλλά πρέπει να ακολουθούν regulations και directives αλλιώς οι καμπάνες είναι 7-8-9 ψήφιες

Να σας ανησυχεί όποια τράπεζα πλέον ΔΕΝ τα ζητάει, γιατί απλά σημαίνει οτι είναι καφενείο..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα πρόστιμα από κάπου πηγάζουν, αλλιώς φαντάζομαι όλοι θα τα απέφευγαν. Βεβαίως μπορείς να μην ο,τι ζητάνε, αλλα στο φινάλε κάποια στιγμή θα χρειαστείς ενα λογαριασμό. Και τότε θα συμβιβαστείς..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now