NIKOSE

Προβλημα εγκαταστασης windows μετα απο αναβαθμιση hardware

Recommended Posts

Αναβαθμισαμε λοιπον το πισακι ενος φιλου και βαλαμε εναν 8500 και μια maximus formula, στην θεση ενος 2400+ και ενος DFI LANPARTΥ NF4SLI-DR αντιστοιχα.

Για μνημουλες βαλαμε κατι απλες corsair CM2X-1024-6400C4 DHX.

Πεταξαμε και το παλιο τροφοδοτικο και πηραμε ενα Chiefteck 660w.

Για vga κρατησαμε την ιδια, μια 7950 gt

Oλα καλα μεχρι εδω, και ολα πηγαν καλα και στην συναρμολογηση.

Μαζευουμε τα καλωδιακια να υπαρχει σωστη ροη αερα και....παταμε το start.

To bios εκκινει κανονικα βαζουμε 2,1 ταση στις μνημες (μαμα), και κανουμε restart.

To πισι ξεκινα και ξαφνικα εκει που φορτωνει η μπαρα των windows, μπαμ!!! μια ωραιοτατη BSOD με αιτιολογια

MEMORY MANAGEMENT....

Ε.....λεω θα του φταιει που βλεπει αλλο chipset kai σιγουρα θα χρειαζεται φορματ.

Ξεκιναω λοιπον να κανω φορματ στον δισκο, και μολις το cd των windows περναει τα πρωτα πρωτα αρχεια μπαμ!!

ΒSOD με την ιδια αιτιολογια....

Να μην σας κουραζω αλλαξα σκληρο, αλλα τιποτα.

Πηρα τις μνημες και τις εβαλα στο δικο μου πισι, και δουλευουν τζαμι (blitz formula)

Τσεκαρα και το manual gia to αν υποστηριζονται οι μνημες, και υποστηριζονται.....

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια???????

Εδω να πω οτι το maximus ειναι ενος μηνος και το πουλησα εγω στον φιλο γιατι δεν ανεβαζε fsb...

Tιποτα ιδεες???????

Περιμενουμε με αγωνια....thanks

EDIT...Ακριβως αυτο μας βγαζει

MEMORY MANAGEMENT

STOP 0X0000001A (0X00041790, 0XC0801846, 0X0000FFFF, 0X00000000)

Link to comment
Share on other sites

Με αλλες μνημες πανω στη Formula δοκιμασατε μπας και μπορεσετε να δουλεψετε??Προσωπικα δεν εμπιστευομαι κανενα manual μιας και το τωρα να που το προβλημα οφειλεται στις μνημες!!!Για κανε ενα τσεκ και πες μας αν εγεινε κατι!!:o

Link to comment
Share on other sites

To bios εκκινει κανονικα βαζουμε 2,1 ταση στις μνημες (μαμα), και κανουμε restart.

To πισι ξεκινα και ξαφνικα εκει που φορτωνει η μπαρα των windows, μπαμ!!! μια ωραιοτατη BSOD με αιτιολογια

MEMORY MANAGEMENT....

Δεν κοιτάς μία μήπως γίνει τίποτα έχοντας τις επιλογές στο auto;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα παλια σε εναν P3!!Το προβλημα τελικα ηταν το slot!!!Για καποιον λογο δεν παταγε καλα η μνημη!!!Βεβαια ειναι λιγο ακυρο αυτο σε καινουργια μητρικη αλλα δοκιμασε και κανενα αλλο slot!!!Δεν χανεις και τιποτα!!:crack:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα εκανα ΟΛΑ αυτα....

Φιλε hvtecgr....αν δεν παταγε καλα η μνημη δεν θα ανοιγε καθολου το πισι...

Εδω ξεκιναμε την αγκατασταση απο το cd του λειτουργικου, και αμεσως μετα την μεταφορα των πρωτων αρχειων, ακριβως εκει που τα windows ζητανε να πατησεις το F8, στο ιδιο παντα σημειο, βγαινει η BSOD...

Παιζει να ειναι τπτ αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν δεν παταγε καλα μου την εκανε στο ιδιο σημειο με εσενα!!!Γιαυτο στο λεω!!!Ακουγετε ακυρο αλλα σε εμενα αυτος ηταν ο λογος που εβγαζε μπλε οθονη!!!:gizmo::gizmo::gizmo:

Link to comment
Share on other sites

φαφουλη...δεν ειναι τα windows..το κανει και με αλλα cd των XP το κανει και με viista.

Varsos......Bαλαμε αλλες μνημες και κανει το ιδιο..

Καμμια αλλη ιδεα???

Προσανατολιζομαι πια στον mem controller της μητρικης.....Υπαρχει τροπος να το διαπιστωσω????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια να σας πω τι εφταιγε για να το ξερετε....

Το CPU ηταν.....απλα τα φτυσε...

Ειμαι ο πρωτος στην Ελλαδα που του χαλασε cpu, και συγκεκριμενα Ε8500???????

Παλι το κανα το θαυμα μου???

Link to comment
Share on other sites

Ελλεεεοοοςςςς!!!Ψιλοχαλασμενο cpu και οχι καμενο πρωτι φορα ακουω!!:gizmo::gizmo::gizmo:

Ναι.....ακριβως αυτο...ψιλοχαλασμενο....το νου σας στα 45nm CPU.....ΔΕΝ ειναι για πολλα πολλα...

Παλι πρωτος ο NIKOSE στα παγκοσμια χρονικα..

Να δω τι θα μου πουνε αυριο στο multirama που θα τον παω πισω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.....ακριβως αυτο...ψιλοχαλασμενο....το νου σας στα 45nm CPU.....ΔΕΝ ειναι για πολλα πολλα...

Παλι πρωτος ο NIKOSE στα παγκοσμια χρονικα..

Να δω τι θα μου πουνε αυριο στο multirama που θα τον παω πισω..

Εφοσον εχεις εγγυηση Νικο πολυ απλα στα...σου!!Βεβαια μην καρφωθεις και πεταξεις τπτ για O/C αν και νομιζω πως και παλι δεν θα σου πουν τπτ, κρατα και μια πλατη καλου-κακου!!!:whistling:

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει και η αρκούδα σου χιχιχι

τι άλλο μπορεί να είναι έχει την mobo που τον δούλευε ο γιωργος από την αρχή...δοκιμάζει όπως είναι το σύστημα άλλον επεξεργαστή και το μόνο που βλέπει είναι ότι είναι οκ άρα ο επεξεργαστής φταίει

συμβατός ήταν απο θεμα bios η mobo έχει το τελευταίο bios.

έχεις καμιά άλλη πιθανότητα γιατί και για μένα είναι εντελώς περίεργο αυτό που εγινε

Link to comment
Share on other sites

Τον πηγα στο multirama και τα παιδια σε 5 λεπτα μου ειχαν δωσει αλλον επεξεργαστη..

Μπραβο....

Παντως και στο service με κοιταγαν καπως οσο τους εξηγουσα, αλλα μολις τον βαλαν πανω, καταπιαν ολοι τις γλωσες τους...

Μονο συγνωμη που δεν ζητησανε..

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα κάπου...Νίκο δώσε σε ολες τις επιλογες της MAXIMUS τις τιμες χειροκινητα και μην αφησεις τπτ στο auto.

Στο auto δινει οτι να ναι..Εμενα μια φορα η Blitz με το πρωτο bios μου ειχε δωσει μια φορα μετα απο Cmos 1,45 VCore χωρις κανενα λογο!!!!:bows:

Απο τοτε ακομα και για τις εργοστασιακες ρυθμισεις παντα βαζω τις χειροκινητα!!;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now