MetallicGR

Τον Αύγουστο επιστρέφει το Start Menu στα Windows 8

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τον Αύγουστο επιστρέφει το Start Menu στα Windows 8]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft2a.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με δημοσίευμα της ιστοσελίδας The Verge, η Microsoft σχεδιάζει να επαναφέρει το Start Menu στα Windows 8 τον Αύγουστο μέσω ενός νέου update.

Αν και η εταιρεία είχε ανακοινώσει την -για πολλούς χρήστες- πολυαναμενόμενη προσθήκη κατά τη διάρκεια του BUILD 2014, δεν είχε επιβεβαιωθεί το πότε θα ενσωματωνόταν το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Το Start Menu έρχεται ανανεωμένο, ωστόσο περιλαμβάνει αρκετά από τα χαρακτηριστικά που γνωρίσαμε στα Windows 7, όπως η λίστα με τα προγράμματα που έχουν χρησιμοποιηθεί πρόσφατα. Το νέο μενού, θα ενσωματώνει επίσης τα Windows 8 app buttons και τα live tiles.

Επιπλέον, οι "Metro" εφαρμογές των Windows 8 θα «τρέχουν» πλέον στη κλασική επιφάνεια εργασίας (των Windows) στο δικό τους παράθυρο. Με αυτό τον τρόπο η Microsoft επικεντρώνεται περισσότερο στους desktop χρήστες και τα Windows γίνονται… ξανά Windows, όπως υποσχέθηκε πριν από λίγο καιρό η εταιρεία.

[img_alt=Τον Αύγουστο επιστρέφει το Start Menu στα Windows 8]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums379-picture25115.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή στρατηγικής τελείως από την MS.

Εκεί που αφήνανε τα νέα features να ενσωματωθούν στην καινούρια έκδοση των windows, πλέον βλέπουμε η ms να πιέζει να ενσωματώσει χαρακτηριστικά σε updates εντός του ίδιου του OS. Μέχρι τα (υποτιθέμενα) Win9, τα Win 8/8.1 θα έχουν αρκετά χαρακτηριστικά παραπάνω/διαφορετικά σε σχέση με το πως ξεκίνησαν.

Desperate moves για να αλλάξουν την γνώμη των απλών Users που ήταν της άποψης "τι είναι αυτό το πράγμα?!". Από την άλλη, πάνε να εναρμονιστούν με την τακτική των Android - iOS που τα updates είναι free και με πολύ μικρά release cycles σε σχέση με την τριετία που έταζε η MS.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία νέα για όσους είναι κολλημένοι με τα 7, για μας που συνηθίσαμε με τα 8 όπως είναι δεν μας λείπει το start menu :)

Ακριβως αυτο. Πίστευα οτι θα στηρίξει την νεα αυτη ιδεα.

Έλεος δηλ. με το start menu...

Και επιτελους πρεπει να (εκ)παιδευτει και ο εκαστοτε χρηστης σε νεες δομες.

Αλλα για να ειναι ολοι κλαψιαρηδες και βολεψακηδες ΕΚΕΙ!!! να μπει ξανα το start menu... και αμα δουμε νεα UI αρχιτεκτονικη, γραψτε μου.

Βλάμμένη MS...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελετε να πειτε οτι περιμενατε την MS να δωσει λυση, γι αυτο δεν βαζατε τοσο καιρο 8αρια?

Εγω παντως με τα 8.1 μια χαρα ειμαι (Update απο 8). Με το καλημερα τοτε που περασα τα 8 εβαλα και Classic Shell και ησυχασα. Σαν τα 7 ειναι κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Excusez moi, εγώ το βαρέθηκα το metro(modern?). Δεν γίνεται σε desktop με ποντίκι να κάνεις navigate σε τεράστια tiles. Για tablets είναι μια χαρά, αλλά εν καιρώ στο desktop κουράζει. Mouse = Παραθυρικό περιβάλλον.- Μόλις βγήκαν τα 8.1 δεξί κλικ στην taskbar -> boot to desktop.

Μόνο στο HTPC το έχω αφήσει, όπου τα tiles ξεχωρίζουν από μεγάλη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο καταλαβες εσυ?

κι εγω 8.1 εχω, αλλα δεν θελω start menu. η για να μαι πιο σαφης, θελω ανανεωση στη λογικη του start menu... κατι νεο ρε ανθρωπε. 20 χρονια δεν εχει αλλαξει αυτη η δομη. δεν την βαρεθηκες????

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι κάνει κανείς με το πισι του . δεν εχω βρει άνθρωπο που να κάνει δουλειά με το πισι και να τον βολεύουν τα 8/8.1 και δεν μιλάμε για άτομά που μπαίνουν στο fb όλη μέρα η παιζουν games . εγω προσωπικά άντεξα στο πισι μου μια μέρα με 8αρια . ουτε το render γινόταν πιο γρήγορα ουτε το πισι δούλευε καλύτερα μεγάλα σχέδια και σιγα να μην έκανε διαφορά κάνει εκει περα ενα μπουτ σε 5 sec και κατι εγινε .μια φορά ανοίγει το πισι το πρωί και κλείνει το βράδυ :hehe: λες και τα 11 sec που κανει με τα 7αρια ειναι πολυ . οπότε γιατι να κάτσω και να παιδεύομαι με ένα λειτουργικό που δεν κανει για σοβαρή χρήση ?

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια είναι τα 8.1 και δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα η αναζήτηση τους είναι σε άλλο επίπεδο όπως και η σταθερότητά τους! Απλά δεν γίνεται να μάθεις ένα λειτουργικό ούτε σε μια μέρα ούτε σε 2 θέλει καιρό μετά πάει μόνο του το πράγμα..λες και όταν καθίσαμε πρώτη φορά στα windows ξέραμε τα πάντα που είναι!

Link to comment
Share on other sites

Με 8 ακομη. Classic Shell απο την αρχη και αντε γεια στο μετρο.

Αυτο με βολευει και δε θελω να το αλλαξω. Δε γουσταρω το μετρο στο pc μου, το θελω μονο στο windows phone/tablet μου.

Θελω την σβελταδα και τη σταθεροτητα των 8 σε εικονικο περιβαλλον των 7.

Και ουτε καν εχω δοκιμασει τα 8.1...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι ζητάει το 20-25% των χρηστών. Οι πιο πολλοί θέλουμε το start menu και το ui των 7. Μπορεί όντως να είναι πιο γρήγορα αλλά συμφωνώ με τον astalavictoriasiempre ότι κουράζει η χρήση αυτή στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα για να ειναι ολοι κλαψιαρηδες και βολεψακηδες ΕΚΕΙ!!!

:funk:..

Διαβάζεις το παραπάνω και μετά ακολουθεί αυτό

αλλα δεν θελω start menu.

:'(....

:P

Edited by yanni
Link to comment
Share on other sites

sorry κιολας αλλα το παραπανω σχολιο, ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ???

καληνυχτα yanni!!!

Ένα ελαφρώς χιουμοριστικό σχόλιο ενός βολεμένου κλαψιάρη με τα Windows 7.

;P..

Link to comment
Share on other sites

sorry κιολας αλλα το παραπανω σχολιο, ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ???

καληνυχτα yanni!!!

αμα θες να εκ-παιδευτεις βαλε debian

να δεις και τι θα πει σταθεροτητα οχι λογια του αερα

Link to comment
Share on other sites

Τα win8 για πολλούς και διάφορους λόγους, πήγαν (και θα παραμείνουν) "άκλαφτα". Ας φροντίσει η MS να δώσει κάτι πραγματικό καλό με τα win9, σε καλή τιμή (ή και δωρεάν) για να προσελκύσει τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

αμα θες να εκ-παιδευτεις βαλε debian

να δεις και τι θα πει σταθεροτητα οχι λογια του αερα

εχω την τυχη λογω δουλειας να εργαζομαι σε 4 διαφορετικα linux releases για πανω απο 10 χρονια.

+ οτι στο ενα vmware του esxi (vCenter) που εχω σπιτι, εχω και debian. Παρολα ταυτα δεν ειναι το πιο σταθερο...

Kαι για επιδορπιο, δοκιμασε να βαλεις -για αρχη- Minix.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now