esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

ελπιζω μονο να μην περνει εμενα η μπαλα που εδωσα μερικες απαντησεις σε μερικους στηριζοντας μερικα λογια σου....:crack:

και φυσικα αναφερθηκα και σε εσενα σαν δημιουργο..:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είναι "καλά" τα 15 λεπτά για να ολοκληρώσει ένας Ε6400 στα 3,6 (450x8) ένα ένα pi 32Μ (μνήμες στα 1125 με 5άρια); Ρωτάω επειδή βλέπω άλλα συστήματα (με Ε6700 ή Ε6600) να το τελειώνουν σε ~13 λεπτάκια με τις μνήμες στην ίδια συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Τα sfv αρχεία είναι απλά αρχεία κειμένου που έχουν λίστα των CRC των αρχείων που έρχονται μαζί με αυτό.

Αν π.χ. κατέβασες κάποιο Linux distribution, το αρχείο sfv περιέχει τα CRC των αρχείων της διανομής, ώστε να ελέγξεις αν τα αρχεία κατεβήκανε σωστά ( δίχως corruption ).

Με το notepad π.χ. μπορείς να το ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...ας πω τον πόνο μου....

Πριν κανένα 2μηνο και βάλε αγόρασα μία DFI NF4 Ultra-D μαζί με έναν 3500+.

Φυσικά την dfi την αγόρασα γιατι έκανα μλκία και την πούλησα πριν 1 χρόνο(αλλά ήταν πολλά τα λεφτΆρη μου...) και τον 3500+ για να τον βάλω σαν κατεβαστήρι μαζί με την DFI..

Το παλικάρι μου είχε ξεκαθαρίσει απ την αρχή ότι δεν έπαιζε Dual Channel με Crucial μνήμες..αλλά επειδή στην αρχή νόμιζαν ότι ήταν προβληματική την είχαν πάει στην cosmodata όπου και της κοτσάρανε 2*512 Kingstone CL3 που ήταν απ τις πιο επικίνδυνες να μην παίξουν.Τεσπα...τίς είδε μπροστά του να παίζουν κανονικά dual channel.

Έτσι λέω και γώ κάτι θα κάνω ρε παιδί μου...2 χρόνια που είχα την DFi ήξερα όλα τα κουμπιά της(ή έτσι νόμιζα).

Τεσπα...τα παίρνω τα πράγματα...

Ψάχνω από δω...ψάχνω από κει...τπτ...dual channel για κανένα λόγο...

Δοκίμασα 1-1 ΌΛΑ τα βιος...απ το initial μέχρι και το τελευταίο 406 .

Μετά άρχισα να παίζω με το spd των μνημών.

Τπτ...δοκίμασα τα πάντα(μόνο με ultrex δεν τις έλουσα.)

Το motherboard δεν φαινόταν να έχει κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσεις ότι δεν έπαιζε σωστά τις μνήμες :P (άσχετα με το dual channel :P).

Δεν μπορούσε να παίξει 1Τ...

Λέω μήπως φταίνε οι μνήμες.

Είχα ένα πιστωτικό στο πλαίσιο...βλέπω τα transcend 20e το στικ 512.Τσιμπάω 2.

Και φυσικά γυρνώντας σπίτι τσίμπησα 3...όχι στικάκια όμως.

Τεσπα..το παρατάω single channel και τελειώνει η υπόθεση για 1 μηνάκο..αφού επί 3 βδομάδες προσπαθούσα να σώσω την κατάσταση...ακόμα και τα επίσημα βουντού που είχαν γραφτεί τότε στα φόρα.(και μην ρωτήσετε...ο θερμοσίφωνας κλειστός :lolling: )

Ά...το αστείο της υπόθεσης είναι ότι εκείνο το διάστημα που το πάλευα μου λέει ένας φίλος να δοκιμάσω μια MSI NF4 ultra για να δώ αν δουλεύει.

Και εκεί τα πράγματα δεν φαινόντουσαν καλά...ούτε εκεί dual channel και έτσι άρχισα να υποψιάζομαι τον IMC...αν και δεν το είχα ξανά ακούσει παρόμοια ιστορία....για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.

Πριν 1 βδομάδα μιλώντας με τον φίλτατο F117 εκεί που το φερε η συζήτηση του είπα να με δανείσει για 1 μέρα τον έναν 3700+ του και τα uccc του που ήταν σίγουρο ότι δούλευαν σε dfi.

Αφού συναντιόμαστε την ίδια μέρα και μου δίνει το πράμα...γυρνάω σπίτι και με την μία βάζω πάνω τα uccc (που ήταν δεδομένο ότι παίζανε σε dfi... ) πατάω το power....biou biou biou...@@@ λέω...

Τότε πάμε στο plan "B"...τι είναι αυτό?

Ξεκουμπώνω τον 3500+ και βάζω τον 3700+ πάνω...

Πατάω το power..........

.....beep.....ΟοοοΟΟοΟουυυυ....μπούταρε...

Έτσι όπως και σείς φαντάζομαι καταλήξατε στο συμπέρασμα ότι ήταν ο IMC του μαλακάκου 3500+.

Και μάλιστα του κοτσάρω πάνω και 4*512dimm

2*512 uccc και 1*512 PC2100 infineon + 1*512 PC2100 M.tech(δεν έβαλα τα transcend γιατί θα φύγουνε για rma αφού εξελίχθηκε έτσι η φάση μέχρι εκείνη τη στιγμή) και όλα μια χαρά

Ναι δεν μπορώ να πω...για 2 μέρες αυτήν την εντύπωση είχα ώσπου σμρ ήταν η μέρα καθαριότητας γιατί το pc μέσα είχε 1μύριο κατοικίες βακτηρίων.

Έτσι βγάζω ψήκτρες μυκτρες και τα ρέστα...τελειώνω την επανα-συναρμολόγηση.

Πατάω το power...biou biou biou..

Τι έγινε λέω...έβαλα τον 3500+ πάλι πάνω?..κοιτάω..πάνω στο γραφείο ήταν μέσα σ' ένα κωλόχαρτο.

Ώπ λέω..εδώ αρχίζουν τα όργανα...

Βάζω 1stick μπουτάρει....βάζω 2 στικ σε single channel..μπουτάρει.....dual channel kaput...

Εκεί αρχίζω να υποψιάζομαι διάφορα..την βγάζω έξω...λούζω τις υποδοχές των dimms και το socket με βενζίνη μπάς και έχει κολλήσει τίποτα μέσα.

Συρναμολογώ....μπουτάρει...εμένα κάτι δεν μου άρεσε όμως..

Έτσι βγάζω και ξαναβάζω τον επεξεργαστή...μπιου μπίου...δεν μπουταρει...εκεί τα πέρνω.

Ξυλώνω motherboard και το βάζω εκτός κουτιού.

Βάζω τα 2 stick σε dual channel.

Χώνω τον 3700..δεν μπουτάρει..χώνω 3500..δεν μπουτάρει.

Ξανα πάμε στον 3700...τον κουμπώνω αλλά αυτη τη φορά την ΧΡ-120 δεν την κούμπωσα...απλά την κράταγα να ακουμπάει.

Πατάω να ανοίξει...μπουτάρει...την κουμπώνω κανονικά...τζίφος...την ξεκουμπώνω και την κρατάω...μπουτάρει....ώπα...το παιχνίδι παίζεται στην πίεση μές στο σοκετ ή τπτ βραχυκύκλωμα το back plate...(πώς όμως..αφού είναι πλαστικό...οπότε ακυρώνεται το 2ο)...

Έτσι ανοίγω το socket και βλέπω μέσα..τις 2 τελευταίες αριστερές κάθετες σειρές..θεόστραβες...OMG λέω...εδώ είμαστε...

Αφού ισιώνω με νυστέρι περι τα 54 εσωτερικά πινς του σοκετ..κουμπώνω με την μία τον 3500+ που δεν είχε μπουτάρει ποτέ σε dual channel..και του βάζω 4*512dimm...

Και βουαλά....ΌΛΑ ΟΚ

ΤΗΝ Μ@Ν@ ΤΟΥ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Πώς σκατά γ@μηθηκαν τα εσωτερικά πινς του socket?

Θα ρωτήσω αύριο αν βάλανε ποτέ κανέναν με θεόστραβα πινς

Αχχχχ..ξελάφρωσα.

Τώρα το τσιγάρο της Νίκης...και νάνι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now